banner

‘Türkiye’de kronik bir yüksek öğretim sorunu var’
Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay, Türkiye’de kronik bir yüksek öğretim sorununun bulunduğunu söyledi.

‘Türkiye’de kronik bir yüksek öğretim sorunu var’Sakarya Üniversitesi’nde (SAÜ) düzenlenen ”Yüksek öğretimde Yeni  Yaklaşımlar Çalıştayı”nda konuşan Günay, Türkiye’nin yüksek öğretim konusunda  önemli sıkıntılar yaşadığını anlattı.

Günay, Osmanlı’dan beri bu sorunun tartışıldığına dikkat çekerek,  ”Türkiye’nin gerçekten kronik bir yükseköğretim sorunu bulunuyor. Osmanlı’dan  beri Türkiye’nin yüksek öğretim sorunun tartışılıyor ve birçok sistem denendi.  Her yeni yönetim, kendine göre farklı yüksek öğretim sistemleri uyguladı. Birçok  eleştiri yapılmasına rağmen şu ana kadar en uzun süre uygulanan yüksek öğretim  sistemi, YÖK’tür” dedi.

Üniversitelerin özerkliği konusuna da değinen Günay, özerkliğin  üniversitelerde akademik özgürlüğün teminatı olarak anlaşılması gerektiğini ifade  etti.

Günay, üniversitede özgürlüğün olup olmadığını konuşma özgürlüğünden  anlaşılabildiğini dile getirerek, ”Bir akademisyen, görüşlerini açıklamaktan  korkmuyorsa, bir tehdit algılamıyorsa, o üniversitede ’özgürlük var’ anlamına  gelir” ifadesini kullandı.

Toplantıya katılan ÖSYM Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ercan Öztemel de  yüksek öğretimdeki sistem sorununa değinerek, özellikle sistemleri uygulama  konusunda sıkıntı yaşadıklarına işaret etti.

Öztemel, devlet üniversitelerinin de kendi modellerini ortaya koyup  gelişim gösterebildiğini ifade ederek, mevzuatın ortaya koyduğu kısıtlamalardan  mümkün olduğunca uzak durulması gerektiğini aktardı.

Üniversite eğitiminde yeni bir model ortaya koyulması gerektiğini dile  getiren Öztemel, ”Bu modelin temel direklerinin olması lazım. Hep beraber bu  direkleri oluşturabilirsek, modeli de bu direklerin üzerine oturtabilirsek,  sağlıklı bir zemin olmuş olur. Ondan sonra, o modelin her bir parçasının  içerisine nasıl dolduracağımızı düşünebiliriz” diye konuştu.

Toplantıya ev sahipliği yapan SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas ise  eğitim konusunda öğrenciyi temel aldıklarını dile getirerek, üniversite  yönetiminde her şeyi şeffaf hale getiren bir proje yaptıklarını, kalitenin  birinci adımı şeffaflık olduğu için bunu sağladıklarını bildirdi.

Kalite yönetimi konusunda sistemi basitleştirecek ve bütünleştirecek,  kırtasiyelerden uzaklaştıracak bir adım attıklarını anlatan Elmas, eğitim ve  öğretimde öğrenci merkezli eğitim verdiklerini ve bu kapsamda öğrencinin aktif  olacağı eğitimin sağlanabilmesi için özellikle ders sayılarını azaltıp, derslerin  daha çok seminer, sunum, grup çalışması şeklinde işlenmesini sağladıklarını söyledi.

(milliyet)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.