banner

Kürtçe dersinde hangi lehçe öğretilecek?
Kürtçenin bu yıldan itibaren okularda seçmeli ders olmasının ardından hangi lehçenin öğretileceği tartışma konusu olmuştu.

Kürtçe dersinde hangi lehçe öğretilecek?Bölgede birbirinden farklı çok sayıda Kürtçe lehçesinin konuşuluyor olması, çeşitli soru işaretlerine yol açıyordu. Milli Eğitim Bakanlığı'nın önerisi üzerine açılan Kürtçe Öğretmenliği Yüksek Lisans programı, bu tartışmaya da son noktayı koydu. Buna göre seçmeli olarak okutulacak Kürtçe derslerinde Kurmanci ve Zazaki lehçeleri öğretilecek. Bu nedenle tezsiz yüksek lisans programlarına başvuran adayların bu iki lehçeden birini bilmesi şart. Eğitim, bu iki lehçeden karma olarak yapılacak.

Devlet, Kürtçenin seçmeli ders olmasının ardından bu dersi verecek öğretmenlerin yetiştirilmesine de hız verdi. Bu kapsamda Mardin Artuklu Üniversitesi, bin kişilik tezsiz yüksek lisans programı açarak öğrenci alımı için duyuruya çıktı. Öğrencilerin 500'ü ekim, 500'ü de şubat döneminde alınacak. Bir yıl süreli bu programdan mezun olacak adaylar, Kürtçe öğretmeni olarak atanacak.

Öğrencilerin ayrıca eğitim fakültelerinin Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği, sosyal bilgiler öğretmenliği ve Türkçe öğretmenliği ile fen edebiyat fakültesinin Türk dili ve edebiyatı ile çağdaş Türk lehçeleri bölümlerinden mezun olmaları gerekiyor.

(zaman)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.