banner

KPSS'deki kopya krizi gittikçe büyüyor
Yurt genelinde gerçekleştirilen son KPSS’de soruların çalındığı iddiaları kamuoyunda tartışılmaya devam ederken, Milliyet, İzmir merkezli başlatılan ve 8 kentte eş zamanlı gerçekleştirilen KCK bağlantılı KPSS soruşturmasının perde arkasına ulaştı.

KPSS sınavında kriz gittikçe büyüyorSoruşturma için 28 Ekim 2011’de düğmeye basıldı.   

İzmir Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği’nce koordine edilen soruşturda dosyasında polis, “joker” diye adlandırılan başarılı öğrencilerin başkalarının yerine ÖSYM’ce yapılan üniversite sınavına girerek PKK’yla bağlantılı kişilerin istedikleri bölümlere yerleşmeleri ve KPSS’ye girerek kamu kurumlarına yerleşmelerini sağladıkları iddiasının peşine düştü.

Takip çalışmalarında; PKK’yla bağlantısı saptanan ve organize suç örgütünün lideri konumundaki M.K.Ö.’nün Diyarbakır’dan İzmir’e geldiği ve özellikle ÖSYS, KPSS, KPDS, ALES’de para karşılığında, gerçek adayların yerine geçerek sınavlara girebilecek “joker” adı verilen başarılı öğrencileri aramaya başladığı saptandı.

M.K.Ö.’nün, bu çalışmaları sonrasında isimlerini belirlediği joker adaylarıyla pazarlık yaptığı belirlendi. Yapılan takiplerde, polis, organize suç örgütünün, sınava girecek adaylarla 25 bin dolar karşılığında joker anlaşması yaptığını, ayrıca, PKK bağlantılı gerçek adayların yerine de jokerlerin sınavlara girmesinin sağlandığını tek tek delillendirdi.

Hesaba 1.5 milyon lira

Polis, 141 adayın yerine jokerlerin sınava girdiğini belirlerken,  incelemeler sonrasında M.K.Ö.’nün banka hesaplarına değişik kişilerce yaklaşık 1 milyon 523 bin 663 lira para yatırıldığı, bu paranın yaklaşık 1 milyon 418 bin 117 lirasının ise çekildiği anlaşıldı. Devam eden takip çalışmalarında 7 Temmuz’da yapılan KPSS’ye 17 jokerin gireceği belirlendi.  Savcılık soruşturmasının operasyona dönüştürülmesiyle İzmir’de 7, Diyarbakır’da 18, İstanbul’da 5, Batman’da 3, Ankara’da 1, Gaziantep’te 1, Hakkari’de 1, Mardin’de 1 şüpheli gözaltına alındı.

Soruşturma aşamasında iki özel polis ekibi, iki kez ÖSYM’deki sınavlara giren adayların dosyalarını didik didik etti. İzmir’den elde edilen deliller sonrasında ÖSYM kayıtlarındaki ilk çalışmada, 40’dan fazla şüpheli adayın dosyası incelenirken, 14 adayın fotoğraflarında sorun bulundu.

ÖSYM’deki ikinci çalışma ise, mayısta iki hafta boyunca gerçekleştirildi. Soruşturmayı yürüten İzmir’den gelen görevliler, telefon dinleme kayıtları ile cep telefonlarına yönelik yapılan HTS çalışmalarıyla elde edilen yeni bilgiler doğrultusunda bin 575 adayın “şüpheli” olduğunu ortaya koydu. Bu  şüpheli adayların, sınavlara başvurular sırasında verdikleri fotoğraflar, sınav sonuç bilgileri ve sınav kağıtları tek tek incelendi ve 84’ünün değişik tarihlerdeki girdikleri farklı sınavlarda kendilerinin yerine joker soktukları tespit edildi.

Şüpheliler üzerinde yapılan terör araştırmasında, 14 şüphelinin PKK’yla bağlantılı oldukları, adli sicil kayıtlarının bulunduğu anlaşıldı. İncelemede, 17 şüphelinin ise resmi belgede sahtecilik, nitelikli dolandırıcılık, iflas, uyuşturucu ticareti, elektrik hırsızlığı, gümrük kaçakçılığı suçlarından adli sabıkasının bulunduğu saptandı.

Ali Demir’e istifa çağrısı

“KPSS Mağdurları” adı altında bir araya gelen memur ve öğretmen adayları, dün Ankara Sakarya Caddesi’nde toplanarak sınavda kopya çekildiği yönündeki iddaları tekrarladı. Adayların ailelerinin ve arkadaşlarının da desteklediği grup, soruların sınav bitmeden internete düşmesinin kopyanın kanıtı olduğunu dile getirerek ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir’i istifaya çağırdı. Ak Parti Ankara İl Başkanlığı’na yürüyen “KPSS mağdurları”, KPSS kitapçıkları, kalem ve silgileri il başkanlığının önüne bıraktı.

(hürriyet)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.