banner

İlk Lazca matematik kitabı yayımlandı
1933 yılında Sovyetler Birliğinde bir kaç yıl boyunca okutulan Lazca matematik kitabı "Oxesapuşi Supara" İstanbul'da Geoaktif yayınevi tarafından yayımlandı.

2011 yılında Fransa'daki bir kütüphanede tesadüfen bulunan kitabın bilinen tek nüshasının tıpkıbasımı ve sözlüğü şeklinde yayımlanan kitap, Lazcanın ilk matematik kitabı olma özelliğini taşıyor.

Kitabı bulup yayıma hazırlayan Irfan Aleksiva, kitabın, 1930'ların başında, o sıralar Laz nüfusun yoğun olarak yaşadığı Abhazya'nın ve Gürcistan'ın bazı köylerinde açılan Laz okullarında okutulmak üzere hazırlandığını ve bu kitapla birlikte 4 Lazca ders kitabının daha bulunduğunu söyledi. 1936'da bu okulların kapatıldığını ve kitapları hazırlayan Isqender Chitaşi'nin de 1938'de öldürüldüğünü anlatan Irfan Aleksiva, "Kitaptan çok kısa bir süre önce haberdar olduk, bir matematik kitabının hazırlanmış olması bize de sürpriz oldu" diye konuştu.

Atatürk'ün geometri kitabına benzetti

Aleksiva, "Kitap, Rus matematikçi ve pedagog Natalya S. Popova'nın ders kitaplarının Isqender Chitaşi tarafından yapılan bir tercümesi. Dersin anlatılabilmesi için pek çok yeni matematik terimi türetilmiş. Bir bakıma Atatürk'ün hazırladığı geometri kitabına benzetilebilir." dedi.

Anadillerini Yetersiz bulan Lazlar'a bir cevap

"Türkiye'de anadilde eğitim ve anadil eğitimi çok tartışılıyor. Bazı dil kurumları Kürtçe eğitim konusunda müfredatlar bile hazırladı. Hem de ilk okul değil, liseye kadar. Lazca matematik kitabı da bu bağlamda dikkate değerdir. Sadece Lazcanın eğitimde kullanılabileceğini değil, kullanılmış olduğunu da ispatlaması açısından bu kitaplar çok değerlidir," diyen Aleksiva, "bu kitap, anadillerini yetersiz bulan Lazlara bir cevap ve örnek olacaktır" diye konuştu.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.