banner

Mesleki ve Teknik Öğretmenler ve Yeni Eğitim Sistemi
1999 yılı öncesi meslek liseleri çok cazip okullar iken 1999 sonrası uygulanan haksız katsayı ve meslek liselerine yapılan yatırımların olmaması sonucunda meslek liseleri (endüstri,ticaret vs.) bitme noktasına gelmiştir.Piyasada yeterli donanıma sahip ara eleman yetiştirilememiş adeta Osmanlı Dönemindeki ''Beşik Ulemalığı''nın yaygınlaşmasına neden olmuştur.

Dolayısıyla Teknik ve Mesleki öğretmenler de bu durumdan fazlasıyla etkilenmiş ve atamaları yapılamaz hale gelmiştir. 13 yıldır yani 1999 yılından sonra Teknik ve mesleki eğitim fakültelerinden mezun olan öğretmenler sürekli olarak birikmiş ve şu anda atama bekleyen 70bin mesleki ve teknik öğretmen bulunmaktadır.

4+4+4 eğitim sistemi hayata geçirilmeden önce Milli Eğitim Bakanımız ve birçok üst düzey yetkili 4+4+4 eğitim sistemiyle birlikte mesleki ve teknik eğitimin yaygınlaştırılacağını hatta yeni eğitim sisteminde amaçlanan hedefin mesleki ve teknik eğitim olduğu vurgulanmıştı. Ancak geldiğimiz noktada 4+4+4 eğitim sisteminin mesleki ve teknik eğitim için herhangi bir avantajı olmadığını görmekteyiz. Maalesef Milli Eğitim Bakanlığının meslek eğitimden kastı sadece imam hatip meslek liseleri olduğunu anlamış bulunmaktayız.

Mesleki ve Teknik Öğretmenlerin 13 yıldır atamaları yapılmadığı için 2011 yılında Teknoloji ve Tasarım alanı hem teknik hem de mesleki öğretmenlere kaynak olarak gösterilmiş ve 3. öncelikli olarak atamalarının yapılması sağlanmıştı. Ancak 2012 yılına gelindiğinde bu hakkın elimizden alınması bize bir darbe daha vurmuştur. Bütün Mesleki ve Teknik öğretmenler olarak Teknoloji ve Tasarım bölümüne atanma hakkının 2012 Ağustos atamalarında tekrar bize verilmesini talep ediyoruz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi sayısı 70bine dayanan ataması yapılmayan Mesleki ve Teknik öğretmenler artık kendileri için ''somut'' bir adımın atılmasını bekliyor. Eğitim tarihimize kara bir leke olarak geçmiş olan bu sorunun acilen çözülmesini, 2012 Ağustos atamalarında mesleki ve teknik branşlara hakkaniyetli kadroların açılmasını talep ediyoruz.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.