banner

‘Simit satıp kazandığım parayla kitap alırdım’
Başbakan Erdoğan bir dergiye verdiği özel röportajda hayatına dair önemli bilgiler verdi. Erdoğan, simit satıp kazandığı parayla kitap aldığını belirtti.

‘Simit satıp kazandığım parayla kitap alırdım’''The Istanbul Review'' adlı edebiyat dergisine röportaj veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Fikri temeli olmayan, düşünceyle zenginleştirilmeyen hiçbir hareketin başarılı olamayacağını biliyorduk. Fikir alışverişinin ve münazaraların ancak okumakla, çok okumakla verimli hale getirilebileceğinin bilincindeydik. İşte onun için, hem çok okumaya, hem de geniş bir yelpazede okumaya özen gösterdik'' dedi.

Çocukluğunda simit ve su satıp, kazandığı parayla hemen gidip kitap aldığını kaydeden Başbakan Erdoğan, ''Dönemin yazarları, muharrirleri kadar, Türk ve dünya edebiyatına yön vermiş, kalıcı eserler bırakmış yazarları ulaşabildiğimiz ölçüde takip ettik'' ifadelerini kullandı.

Erdoğan, çocukluk ve gençlik yıllarına ait onca şiir ve roman arasından birini öne çıkarmanın zor olduğunu belirterek şöyle devam etti:

''Ama yine de üstad Necip Fazıl Kısakürek ve Sakarya şiirini anmadan geçemeyeceğim. Tarihi ve o günü anlayabilmek, anlamlandırabilmek adına, Üstad ve Çile'si bizim için gerçekten mümtaz bir yerde olmuştu.''

Sansür kabul edilemez

Sansür'ün sadece edebiyatta değil, sanatta, medyada, siyasette ve diğer alanlarda da kabul edilmez bir engelleme yöntemi olduğunu kaydeden Başbakan Erdoğan, ''Ben, ders kitaplarında bile yer alan bir şiiri okuduğum için mahkum olmuş, hapis yatmış bir siyasetçiyim. İfade özgürlüğünün, fikir özgürlüğünün ne manaya geldiğini çok iyi bilen bir Başbakanım'' dedi. 

Hatıralarımı yazabilirim

Günlük ve hatıratın edebiyatın formları olarak değerlendirilebileceğini belirten Başbakan Erdoğan, ''Bu anlamda, evet, yazıyorum. Her gün, fırsat bulabilirsem, günlük tutuyorum ve gelişmeleri not ediyorum. Belki ilerde, bu günlüklerden yola çıkarak hatıraları da yazma fırsatım olabilir'' ifadelerini kullandı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.