banner

600 bin ailenin zor kararı
Türkiye'de adrese dayalı nüfus kayıt sisitemiyle bu yıl 66-72 ay arası 600 bin çocuk okula kaydedildi. Ailelerin, 60-66 ay arası çocukları okula göndemek istemezse dilekçe vermesi yeterli. 66 aydan sonra çocuğunu okula göndermek istemeyenler rapor almak zorunda.

okula kayıtTürk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi, bu yıl adrese dayalı kayıt sistemiyle tüm Türkiye’de 66-72 ay arası 600 bin çocuğun okula kaydedildiğini açıkladı. İstanbulda ise 373 bin yeni kayıt yapıldı. Ancak, yeni eğitim sistemiyle birlikte okula başlama yaşının aşağı çekilmesi velileri endişelendiriyor.

60-66 aylık çocuğu olan velilerin içi biraz daha rahat. Çünkü onlar yalnızca dilekçe vererek çocuklarını okula göndermeyebiliyor. 66 ayını dolduran çocuklar için aynı durum söz konusu değil. Çocuğunu okula göndermek istemeyen veli bunun için devlet hastanesinden rapor almak zorunda.

Milliyet'in haberine göre, Milli Eğitim’in gözü de birinci sınıfa başlayacak çocuklarda. Geçen yıl İstanbul’da birinci sınıfa 220 bin öğrenci kayıt olurken bu yıl adrese dayalı kayıt sisteminde tam 373 bin yeni kayıt bulunuyor. Bu rakam ise çocuğu okula başlayacak velileri korkutuyor. Sınıf mevcutları kaç olacak, çocuğumuz 70 kişilik sınıflarda mı okuyacak endişesi dile getirilirken, 373 bin yeni kaydın sistem üzerinde olduğunu söyleyen İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, “Söylenildiği şekilde bir infial yok” dedi.

Rapor almak zorunlu

60 aylıktan itibaren tüm çocukların adrese dayalı kayıt sistemine göre okullara kayıtlarının yapıldığını belirten Yıldız, bu çocukların 114 bininin 60-66 ay arasında yani okula başlayıp başlamama kararının veliye bırakıldığı çocuklar olduğunu söyledi. 373 bin öğrencinin tamamının kayıt yaptırmayacağını söyleyen Yıldız, “Bu öğrencilerden kaçının ailesi çocuğunu okula gönderir, kaçının rapor alır şu an biz de bilmiyoruz. Ayrıca özel okullara gidecek öğrenciler de var. Özellikle göç alan daha dar gelirli ailelerin yaşadığı bölgelerde kayıt oranının yüksek olacaktır. Bu bölgelerde sıkıntı yaşanabilir. Ancak, söylenildiği gibi bir infial olacak değil. Sınıfların kalabalık olmaması için çeşitli formüller üreteceğiz. Bu projeler içinde özellikle söylemek istiyorum öğretmen odalarına, kütüphanelere, laboratuvarlara dokunulmayacak. Bundan herkes emin olsun” dedi.

Muammer Yıldız, birinci sınıfa yoğun başlangıcın olduğu okullarda ikinci üçüncü veya dördüncü sınıflardan şube alarak birinci sınıfa verebileceklerini söylüyor. 40 kişilik sınıfları aşmak istemediklerini ama yine bölgeye bağlı olarak üzerine çıkan sınıflar da olabileceğini ekliyor.

(cumhuriyet)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.