banner

4+4+4’e prefabrik çözüm
4+4+4 kayıtlarında sınıflar dolup taşınca İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü çözümü buldu: Bahçeli okullara prefabrik sınıf

4+4+4’e prefabrik sınıflar geliyorHabertürk Gazetesi'nden Pervin Kaplan'ın haberine göre, bazı ilçelerindeki okullarda birinci sınıf mevcudu 80’i aşan ve okul müdürlerinin özellikle okula başlamaları velilerin iznine bırakılan 60-66 aylıkların ailelerine, “Çocuklarınızı okula başlatmayın, sınıflar kalabalık olacak” çağrısı yaptığı İstanbul ’da, bu kalabalık sınıflara “prefabrik çözüm” aranıyor. Bu çözümde okulların bahçelerine prefabrik sınıf kurularak, sınıflardaki öğrenci sayısının azaltılması planlanıyor.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçe müdürleriyle yaptığı toplantıda işte bu çözümü gündeme getirdi. Her ilçeden bahçesi olan okulları belirlemesini ve bu bahçelere kaç tane prefabrik sınıf kurulabileceğini çıkarmalarını istedi. Şu anda bütün ilçelerde okul müdürleri bu çalışmayı yürütüyor. Kaç okulun bahçesine prefabrik sınıf kurulacağı ve bahçede bu sınıf için ayrılacak alan belirleniyor. Bu toplantıya katılan ilçe milli eğitim müdürlerinden biri yaptıkları çalışmayı şöyle anlatıyor:

'TENEFFÜS ALANINI ALMAMALI'

“Sınıfların mevcudunu 25, 30 ve 40 kişiye indirebilmek için ihtiyacımız olan derslik sayısı istendi. Zor bir proje. Birincisi İstanbul ’da her okulun bahçesi yok. Örneğin benim ilçemde yaklaşık 60 okuldan ancak 12’sinde bahçe var. 11 bin öğrencinin okula başlayacağı ilçede 25 kişilik öğrenci için 230 sınıf, 30 öğrencili sınıf için 150, 35 öğrencili sınıf için ise 100 prefabrik sınıf yapılmalı. Bir de unutmayalım ki bu bahçeler çocukların teneffüste zaman geçirdikleri sınırlı yerler. Bu mekânları da çocukların elinden almamak gerekiyor.”

Projenin maliyetinin nasıl karşılanacağı konusunda ilk akla gelen çözümlerden biri ilçe belediyelerinin bu sınıfların yapımını üstlenmeleri. Kâğıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç ve Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “Böyle bir çözümde destek istenirse elimizden geleni yaparız” dedi. Milli Eğitim Müdürlüğü’nden bir yetkili de “Belediyelerin yanı sıra il özel idaresinin de bunu karşılaması düşünülüyor. Henüz projeyi bakanlığa aktarmadık. Proje tamamlanınca bu çözümü ileteceğiz” diye konuştu. ( habertürk )

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.