banner

Türk Tabipler Birliği’nden ÖSYM’ye tepki
Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyesi Melda Pelin Yargıç, 2010 yılının aralık ayında yapılan Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı'ndaki (TUS) bazı soruların mahkeme kararıyla iptal edilmesi ardından birçok hekimin hak kaybına uğradığını savundu.

Türk Tabipler Birliği’nden ÖSYM’ye tepkiYargıç, ''ÖSYM'yi genç hekimlerimizi daha fazla mağdur etmekten vazgeçmeye ve bilirkişi raporlarına dayanan iptal kararını kabul etmeye çağırıyoruz'' dedi.

TTB Genel Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında, TUS sorularının iptali sonrası gelişmeler değerlendirildi.

Kendisinin de TUS sorularının iptalinden etkilenen bir asistan hekim olduğunu dile getiren Yargıç, 1,5 yıl sonra yaşanan bu gelişme nedeniyle bazı hekimlerin uzmanlık alanlarını, bazılarının ise yaşadıkları şehri değiştirmek zorunda kalacaklarını söyledi.

TTB'nin kusurlu işlemden etkilenen adaylarla ilgili ÖSYM'ye başvuru yaptığını dile getiren Yargıç, şu görüşleri savundu:

''ÖSYM adaylara ilettiği duyurularda 'Danıştay nezdinde itiraz sürecinin devam ettiği ve bu süreçte yeniden yerleştirmelerin geri dönebileceği' uyarısında bulunmaktadır. Böyle bir ihtimalde zaten mağdur olan hekimlerin daha da zor durumda kalacakları, hatta bundan duydukları tedirginlik nedeniyle hak ettikleri yerlere gitmekten çekinecekleri anlaşılmaktadır. ÖSYM'yi genç hekimlerimizi daha fazla mağdur etmekten vazgeçmeye ve bilirkişi raporlarına dayanan iptal kararını kabul etmeye çağırıyoruz.''

''Ne yapacağını bilemeyenler var''

TTB Genel Sekreteri Bayazıt İlhan da, bir soru üzerine sınav mağduru hekimlerden ÖSYM'nin duyurusu yüzünden ne yapacağını bilemeyenler olduğunu belirterek, ''ÖSYM'yi bu sorumsuz tavrından geri adım atmaya ve hekimleri mağdur edecek adımlar atmamaya davet ediyoruz'' diye konuştu.

TTB 2. Başkanı Gülriz Erişgen ise ÖSYM'nin, hekimlerin gözünde güvenilir bir kurum olmaktan çıktığını, bundan sonraki TUS'larda TTB'nin de söz sahibi olması gerektiğini söyledi.

Ankara Tabip Odası Başkanı Özden Şener de ÖSYM'nin saygın bir kurum haline getirilmesinde büyük rol oynayan Prof. Dr. Altan Günalp'in ''kemiklerinin sızladığını'' öne sürerek, ''TUS'un ertelenmesiyle hekimlerin hayatından 3 ay çalınmıştı. Şimdi de soruların iptaliyle 1,5 yıl çalınıyor. Bu kamu zararıdır ve bunun bir sorumlusu olmalıdır'' ifadesini kullandı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.