banner

AFS Kültürlerarası Programları başvuruları başlıyor
Türk Kültür Vakfı tarafından yürütülen AFS Kültürlerarası Programları başvuruları, 17 Eylül-12 Ekim 2012 tarihleri arasında yapılabilecek.

Detaylı bilgi için tıklayın

Türk Kültür Vakfı'nın yazılı açıklamasına göre, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tanınan ve bu yıl Türkiye'deki 60'ıncı yılını kutlayan AFS Kültürlerarası Programları, eğitim öğretim yılının başlayacağı 17 Eylül'de tüm Türkiye'den öğrencilerin başvurularını toplamaya başlayacak.

Farklı kültürleri yerinde tanıma fırsatı sunarak, gençlerin kişisel ve sosyal becerilerini geliştirmelerine olanak sağlayan programa katılmak isteyen lise öğrencilerinin, www.afs.org.tr sitesinden duyurulan bazı kriterlere uygunluk göstermeleri gerekiyor.

Söz konusu kriterlere uygunluk gösteren ve sitedeki başvuru formunu 12 Ekim'e kadar Türk Kültür Vakfı'na ulaştıran öğrenciler, iki aşamadan oluşan aday değerlendirme sürecine dahil olacak. Öğrencilerin kültürler arası bir deneyime ne ölçüde uygun olduklarını belirlemek amacıyla yapılan değerlendirme sürecinin yazılı olan birinci aşaması, 20 Ekim 2012 tarihinde İstanbul, Adana, Ankara, İzmir ve Bursa'da gerçekleştirilecek.

İlk aşamayı başarıyla tamamlayan öğrenciler yine aynı şehirlerde 1-2 ve 8-9 Aralık 2012 tarihlerinde yapılacak mülakatlardan oluşan ikinci aşamaya dahil edilecek. Bu süreçlerde kültürler arası programlar için uygun bulunan öğrenciler ''AFS adayı'' olabilecek.

AFS adayları, programların maddi koşulları, mevcut burs olanakları ve dolduracakları detaylı formlara ilişkin yapılan görüşmeler sonrasında her yıl değişen 40'a yakın ülke arasından tercihlerini yapabiliyor.

AFS öğrencilerinin yurt dışındaki öğrenimleri boyunca ağırlanacakları ailelerin ve öğrenimlerine devam edecekleri okulların yerleştirmesi yapılan gençler, daha sonra kalacakları ülkelere gitmek üzere çeşitli kamp ve toplantılardan oluşan AFS hazırlık sürecine dahil oluyor.

Bu yıl, AFS Programlarına katılmaya hak kazanacak gençlerin seçebilecekleri ülkeler, Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Macaristan, Norveç, Portekiz, Rusya, Çin, Filipinler, Hong Kong, Tayland, Yeni Zelanda, ABD, Arjantin, Bolivya, Brezilya, Dominik Cumhuriyeti, Honduras, Kanada, Kosta Rika, Meksika, Paraguay, Peru, Şili, Venezuella, Güney Afrika, Mısır ve Japonya olarak sıralanıyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.