banner

Deprem bölgesinde ders yılı sıkıntılı başladı
Van'da geçen yıl meydana gelen depremlerde hasar gören bazı okulların tadilat ve onarımları henüz tamamlanamadığı için öğrenciler yeni eğitim ve öğretim yılına konteyner ve çadırlarda başladı.

Türkiye genelinde olduğu gibi Van'da da öğrenciler ve veliler yeni eğitim ve öğretim yılının heyecanını yaşadı. Yeni eğitim yılının ilk gününde birçok veli, çocuklarını okul servisleriyle göndermeyip kendileri okula bıraktı.

Öğretmenlerine ve arkadaşlarına kavuşmanın mutluluğunu yaşayan öğrenciler, depremlerde ağır hasar gören ve henüz tadilatı tamamlanmayan okulları yerine okul bahçesinde kurulan konteyner ve çadırlarda dersbaşı yaptı.

Kentte 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 tarihlerinde meydana gelen depremlerde il genelinde 63 okulun ağır hasar gördüğü için devre dışı kaldığını anımsatan Mili Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, yıkılan okulların yerine yenilerinin yapımının devam ettiğini belirtti.

Güçlendirme kararı alınan ve tadilatı yapılmayan bazı okullarda eğitim gören öğrencilerin geçen yıl kurulan konteyner ve çadır sınıflarda yeni eğitim ve öğretim yılına başlamak durumunda kaldığını bildiren yetkililer, yapım çalışmalarının ardından öğrencilerin yeni okullarında eğitimlerine devam edeceğini kaydetti.

Depremde ağır hasar aldığı için güçlendirme kararı alınan ve çalışmalar tamamlanmadığı için bahçesinde kurulu çadır ve konteyner sınıflarda eğitime başlayan Münci İnci Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri, her şeye rağmen arkadaşlarına kavuşmanın mutluluğunu yaşadı.

Okul Müdürü Abdulaziz Öztürkçü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okuldaki güçlendirmenin 45 gün içinde tamamlanacağını vurgulayarak, bu süre zarfında eğitimde aksaklık yaşanmaması için çadırda eğitime devam edeceklerini ve havalar soğumadan öğrencilerin okula kavuşacağını ifade etti.

Lise 3. sınıf öğrenci Nihal Özkan ise depremden sonra Mersin'e giderek eğitimini orada tamamladığını hatırlatarak, yeni eğitim dönemine çadırda başlayacağı için 45 günlük bir sıkıntı yaşayacaklarını dile getirdi.

Özkan, ''Bir yıldır arkadaşlarımı görmüyorum. Bugün onun heyecanını da yaşıyorum. Soğuklar başlamadan okulumuza geçeceğimizi söylediler'' dedi.

Öğrenciler okul bahçesinde geçen yıl kurulan çadır ve konteyner dersliklerde eğitime başlarken, okul inşaatlarında da işçilerin çalıştığı görüldü.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.