banner

“Şimdiki okullar 5 yıldızlı otel gibi”
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ''Öğrencilerimize azami 30 kişilik sınıflar hazırlıyoruz. Şimdiki okulların her birinin 5 yıldızlı otel gibi olduğunu anlatan Arınç, ''Benim çocukluğum da böyle okullarımız yoktu. Laboratuvarlarıyla teknik imkanlarıyla, teknolojik birtakım imkanlarıyla gençlerin çağdaş eğitim alması için elimizden geleni yapıyoruz'' dedi.

Arınç, Ceyhan ilçesindeki Eczacı Bahattin-Sevinç Erdinç Fen Lisesi'ni yaptıran hayırseverlere teşekkür töreninde, okulun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçen yılki ziyaretleri sırasında toplu açılış kapsamında açıldığını, ancak, bu güzel okulu bizzat gezip görmek istediğini ve yardımsever Bahattin Erdinç'e yerinde teşekkür etmek istediğini anlattı.

Türkiye'de 17-18 milyon gencin ilk, orta ve lise eğitimini yaptığını, Türkiye'nin nüfusu genç bir ülke olduğunu belirten Arınç, ''Bu müthiş bir servettir. Bir ülkenin genç nüfusu ne kadar güçlü olursa o ülkenin geleceği de o kadar güçlü olur. Avrupa'da ve bazı ülkelerde nüfus yaşlanıyor, onlar kara kara düşünüyor. Biz de elimizdeki genç nüfus potansiyelini en iyi şekilde eğitmeliyiz. Cehaletten kaçmalı, ilimle, fenle, bilgiyle, hikmetle hayata hazırlanmalıyız'' dedi.

Bu tür okul açılışlarına katılmanın, gençlerle tanışmanın kendisine gelecek için ümit verdiğini belirten Arınç, bir hafta önce alınan 40 bin öğretmenle birlikte 10 yılda alınan öğretmen sayısının 368 bini bulduğunu belirtti.

“Öğretmenler imkan oldukça kadroya geçecek”

Öğretmenlere ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Arınç, şöyle devam etti:

''İmkan oldukça onlar kadroya geçecek, yeni yeni öğretmenlerimiz siz öğrencilere bilgiyi sunacaklar. Öğrencilerimize azami 30 kişilik sınıflar hazırlıyoruz. Laboratuvarlarıyla teknik imkanlarıyla, teknolojik birtakım imkanlarıyla gençlerin çağdaş eğitim alması için elimizden geleni yapıyoruz. Ancak, devletin bütçesi eğitimin tamamını karşılamakta zorlanır. Ne yapsak az geliyor. Adana'da son yıllarda 10 bin civarında yeni derslik, 500 civarında yeni okul yapıldı. Ama yetmiyor, nüfus geliyor, gençlerimizin eğitim ihtiyacı var. Eskiden 60-70 kişilik sınıflarda, bir sırada 3 öğrenci okuyacak şekilde zorluk çekiyorduk. Şimdi azami 2 kişilik sıralarda oturuyor ve sınıflarda derslerimizi takip ediyoruz.''

“Devletin karşılayamadığı imkanları hayırseverler karşılıyor”

Arınç, devletin karşılayamadığı imkanları hayırseverlerin karşıladığını, kendi imkanlarını koymak suretiyle eğitime katkı sağladığını vurguladı.

Bu tür katkıları yapanlara öncelikle teşekkür etmek gerektiğini anlatan Arınç, bu örneklerin çoğalmasını hep beraber arzulanması gerektiğini söyledi.

Okulun 2010-2011 eğitim öğretim yılında açıldığını, ancak bir türlü resmi törenle bu hayırseverlere bir plaket takdimi, teşekkürün mümkün olmadığını aktaran Arınç, buraya gelerek teşekkür etmenin önemine işaret etti. Arınç, ''Ben bu gecikmiş teşekkürü gönülden kendilerine sunuyorum. Tebrik ediyorum, ellerinden öpüyorum'' dedi.

Arınç, öğrencilere de seslenerek, mezun olup ileride iyi noktalara geldiklerinde bu okulu, yardımseverleri, buradaki halkı unutmamaları gerektiğini söyledi.

“Şimdiki okullar 5 yıldızlı otel gibi”

Şimdiki okulların her birinin 5 yıldızlı otel gibi olduğunu anlatan Arınç, ''Benim çocukluğum da böyle okullarımız yoktu. 10 yıl öncesine, 20 yıl öncesinde de yoktu. Zorluklar vardı, çamur içindeydik, fedakar öğretmenlerimiz sayesinde okuduk ve yetiştik. Bugün çok şükür daha iyiyiz. İleride şartlar daha iyi olacaktır'' diye konuştu.

Hayırsever Bahattin Sevinç ise Ceyhanda ortaokulu bitirince lise olmadığı için her gün trenle Adana'ya gidip gelmek zorunda kaldığını, bu zorlukları yeni nesil yaşamasın diye en çok ihtiyaç duyulan okul ve yurdu yaptırdığını, böylelikle insana yatırım yaptığını söyledi.

Sevinç, lisenin öğrenci yurduyla beraber 12 bin 500 metrekare olup, 420 öğrenciye eğitim verdiğini söyledi.

Konuşmaların ardından Başbakan Yardımcısı Arınç, hayırsever Sevinç'e plaket, Vali Hüseyin Avni Coş da teşekkür belgesi verdi.

Törene, AK Parti Adana Milletvekilleri Necdet Ünüvar, Fatoş Gürkan, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Yıldırım Ramazanoğlu, MHP Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz, Ceyhan Kaymakamı Gürbüz Karakuş, Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de katıldı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.