banner

Ek yerleştirmede taban puanı şartı aranmamalı
Sabah Gazetesi Yazarı Yaşar Özay’ın bugünkü yazısı

Günlerdir beklenen ek yerleştirme kılavuzu yayımlandı. Üniversitelerde boş kalan 172 bin kontenjan için yapılan ek yerleştirme ile binlerce öğrenci üniversiteli olma şansı yakalayacak.

Adayların 30 tercih yapabileceği ek yerleştirme işlemleriyle ilgili bilgi ÖSYM'nin web sitesinde duyuruldu. Buna göre ek yerleştirme 27 Eylül-1 Ekim arasında gerçekleşecek. ÖSYM sürenin uzatılmayacağını açıkladı.

ÖSYM ve YÖK hiçbir adayın dışarıda kalmaması için yoğun çaba gösteriyor; üniversitelerin kontenjanlarını artırıyor. Yeni üniversitelerin açılması için her türlü olanağı ve desteği veriyor. Ben ÖSYM'den bir olumlu karar daha bekliyorum. Üniversitelerde 172 bin boş kontenjan kaldı, millet okumak istiyor, neymiş efendim; "Bir bölümü tercih edebilmek için, en az o bölümün taban puanına sahip olmak gerekirmiş." Çok saçma!

Bence, ek yerleştirmede, ilk yerleştirmede olduğu gibi taban puan şartı aranmamalı. Boş kontenjan kaç kişiyse adaylar istediği gibi tercih yapmalı. İnsanları zora sokmanın ne gereği var. Çok zengin bir ülke değiliz. Kontenjanların boş kalmasının hiç kimseye yararı yok.

Ayrıca adayların yaptığı başka bir yanlışı söylemek istiyorum. "Hangi bölüm veya hangi üniversite olursa olsun yeter ki gireyim" demek doğru değil. Girmek istediğiniz üniversiteyi tanımak zorundasınız. Eğitim kadrosu iyi mi? Yerleşkeleri nasıl, ulaşımı kolay mı? Uluslararası programları var mı? Sosyal imkânları, burs ve barınma koşulları yeterli mi? Bunları bilmeden yapacağınız tercihlerde mutlu olamazsınız. Her yıl binlerce öğrencinin okul değiştirmek için sınava yeniden girdiğini aklınızdan çıkarmayın.

Adaylara bir uyarım da ilk tercihte kazanamadığınız bölümü ek yerleştirmede yazmayın, ek yerleştirmede puan düşmesi söz konusu değil.

Ek yerleştirmeyi hafife almayın. Normal yerleştirmenin küçük çaplısı. Temmuzdaki süreç nasıl işlediyse, burada da aynısı işleyecek. Ek yerleştirmeyi, "Kazanalım da bir bakarız" mantığıyla geçiştirmeyin. Çünkü kazanıp da pişman olursanız, seneye önemli derecede puan kaybına uğrarsınız. Sakın olayı duygusallık düzeyine indirgeyip de, "Neresi olursa olsun gireyim, puana yazık olmasın" düşüncesiyle hareket etmeyin. Son bir uyarı: 4 yıllıkları istiyorsanız, 2 yıllıkları kesinlikle yazmayın.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.