banner

Açıköğretim ‘lerde köklü değişim
Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, açık ve uzaktan eğitimde sistemin tamamen değiştiğini söyledi. Prof. Aydın, “Yabancı dil eğitim sistemi yenileniyor. Açık ve uzaktan eğitimde okuyan görme engelli öğrenciler, iPad kullanarak diğer öğrencilerle aynı sınıfta sınava girebilecek” dedi.

Yükseköğretimde yeniden yapılanmalar yaşanırken, Anadolu Üniversitesi de açık ve uzaktan öğretimde birçok değişiklik yaparak, Avrupa standartlarını yakalamaya çalışıyor. Bunun için de ders kitaplarında, yabancı dil eğitiminde, sınav ve ölçme değerlendirmede farklı bir sistem uygulamaya başlıyor.

Dünyadaki hızlı değişimden dolayı yükseköğretime talebin giderek arttığına dikkat çeken Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, yeniden yapılanmanın nedenini şöyle anlattı: “Her kurum kendisini rekabet ortamına hazırlamak, kaynaklarını etkin bir şekilde kullanmak zorunda. İki yıl önce Bologna süreci dediğimiz Avrupa Yükseköğretim Standartları’nı kendimize hedef seçtik. Yabancı dil eğitiminden, ölçme değerlendirme sistemine kadar her şeyi değiştiriyoruz. Açıköğretimde eskiden yıl sistemi vardı. Ara sınav, final ve bütünlemeden oluşan bir sistemdi. Bologna sürecinde dönem sistemine geçilmesi gerekiyor. İkincisi Avrupa kredi sistemi dediğimiz, öğrenci yüküne dayalı ölçme sistemini uygulamak lazım. Bologna sürecinde öğrenci bir memur ve işçidir, haftada 45-47 saat çalışmak zorunda. Bunun için de sadece sınıf eğitimi değil, sınıf dışı atölye, stajlar, uygulamaların hepsini dikkate alan, öğrenci yüküne dayalı bir kredi sistemidir. Yılda 3 sınav yapıyorduk sınav sayısı 4’e çıkıyor. Bir taraftan da maliyetleri düşürmek için online sınav yapmaya başladık. 100’e yakın merkezimizde ve üniversitelerde yapılıyor. Tabii başında salon başkanı da bulunuyor. Eskişehir’den sorular açılıyor ve tüm merkezlerde aynı anda sınav başlıyor. Şu anda 15 bin öğrenciye eş zamanlı online sınav yapıyoruz.”

Derslerin yüzde 25’i uzaktan eğitimle alınabilir

Prof. Dr. Aydın ayrıca, iki yıldır İzmir Ekonomi ve Yaşar Üniversitesi’nin Atatürk İlke ve İnkılapları gibi zorunlu derslerini uzaktan eğitimle verdiklerini söyledi. Amerika’da örgün eğitimde okuyan öğrencilerin yaklaşık üçte birinin bazı dersleri açık uzaktan eğitimle aldığını belirten Rektör Aydın, önümüzdeki süreçte örgün öğretimde okuyan öğrencilerin, derslerinin yüzde 25’ini açık ve uzaktan eğitimle alabileceğini aktardı.

Yaşam boyu öğrenme odağında toplumun tüm kesimlerine yeni eğitim fırsatları sunmak temel önceliğimizdir diyen Aydın, ikinci üniversite ve e-sertifikanın bu anlayışla sürekli geliştiğini açıkladı. Rektör Aydın, “Bu yıl ikinci üniversitede tarih, sosyoloji, felsefe gibi bölümleri de açıyoruz. Böylece topluma yeni programlarla yeni alanlarda olanaklar sunuyoruz” dedi.

Dil eğitimi konusunda da yenilikler yaptıklarını bildiren Aydın, bunun için Cambridge Üniversitesi ile işbirliğine gittiklerini belirtti. İngilizce eğitiminde sadece üniversitelileri değil, öğrenmek isteyen herkesi ilgilendiren bir proje başlatacaklarını anlatan Prof. Dr. Aydın şöyle devam etti: “Cambridge Üniversitesi ile yaptığımız işbirliği kapsamında sadece öğrencilerimize değil, tüm halka yönelik bir sertifika programı başlatacağız. ‘Türkiye İngilizce Öğreniyor’ başlıklı çalışmamızda isteyen herkes uzaktan eğitimle İngilizce öğrenebilecek ve sertifika alacak. Sertifika programımıza başvurular 1-19 Ekim tarihinde yapılabilecek. İngilizce dilinin yanı sıra Fransızca, Almanca ve İspanyolca dilleri için de yakın zamanda programlar hayata geçecek”.

“Bununla birlikte sertifika alanında bu yıl başlatılacak ve İMKB ile ortaklaşa hazırlanan “Finansal Okuryazarlık” programı ile ülkemizdeki insanların yatırım konusunda ve kendi birikimlerini nasıl değerlendirebilecekleri ile ilgili bilgi sahibi olmalarını hedefliyoruz.”

Görme engellilere iPad’li sınav

Prof. Dr. Davut Aydın, görme engellilere diğer öğrencilerle aynı sınıfta sınava girme imkanı sunan projelerini ise şöyle anlattı: “Görme engellilerin sınavı bildiğiniz gibi her zaman sorun oluyor. Yanına bir gözetmen, bir okuyucu veriliyor. Biz burada yeni bir sistem uygulayacağız. Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi görme engellilerle ilgili bir yazılım geliştirdi, testlerini yaptık yüzde 98 başarılı sonuç aldık. Eylül ayında projeyi başlattık. Açık uzaktan eğitim alan görme engelli öğrencilerimizin eline iPad vererek, normal sınava girmelerini sağlayacağız. Öğrenci takacak kulaklığını ve hiç kimseyi rahatsız etmeden sınavını verecek. Milli Eğitim’e ve ÖSYM’ye de teklif ettik.”(hürriyeteğitim)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.