banner

Öğrencilere dağıtılan bu kitap ortalığı karıştırdı
Milli Eğitim Müdürü'nden tartışma yaratan okul kitabına ilginç savunma

Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Faik Kaptan ortaokul öğrencilerine dağıtılan ‘Büyük Adım Biyografi’ adlı kitapla ilgili iddialara ilişkin, “Bakış açısına göre değişir. İki kişi duvara bakar biri duvar görür, diğeri resim görür. Bu durum bir grup insanın ideolojik yaklaşarak işi farklı noktalara çekmesinden kaynaklanıyor” dedi.

İstanbul Maltepe İlçesi’nde, Maltepe Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ tarafından ve İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Muzaffer Doğan’ın yazılı emri ile ortaokul öğrencilerine dağıtılan bir kitapta dünya tarihine geçmiş Charles Darwin, Sigmund Freud, Charlie Chaplin gibi isimler hakkında ayrımcı ifadelere yer verildiği iddia edildi.

Büyük Adım Yayınları’na ait, ‘Büyük Adım Biyografi Dizisi’nde Darwin’in, çocukken maymuna benzediği için evrimi uydurduğu, Charlie Chaplin’in ise Musevilerle gönül ilişkisinden dolayı Hitler’e karşı olduğu gibi ifadelerin yer aldığı belirtildi.

Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Faik Kaptan ise, ‘Büyük Adım Biyografi’ adlı kitabın ilçedeki ortaokullara 1000 adet dağıtıldığını doğruladı. Kitapta yer alan ifadelerle ilgili olarak da, “Bakış açısına göre değişir. Cümlenin ortasından alırsanız tabii biraz daha farklı şekilde mesaj verebilir. Orada yansıtıldığı kadar değil, bazı ifadeler biraz argoya kaçabilir belki ama cümlenin tamamını okuduğunuzda aslında ne anlatmak istediğini anlarsınız. İki kişi duvara bakar, biri duvar görür, diğeri bir resim” dedi.

İdeolojik yaklaşımlar

Kitabın bazı bölümlerini okuduğunu ancak iddia edildiği gibi bir anlatım olmadığını savunan Faik Kaptan, “Bu kitaplar dünya tarihinde bugüne kadar gelmiş birçok insanın hangi şartlarla neler yaptıklarını, nasıl başarılı olduklarını anlatan kitaplar. Mesaj olarak öğrenciye, ‘dünya tarihinde gelmiş geçmiş bunca insan böyle şartlarda başarılı olmuşlar. Belki zaman zaman itilmişler, kakılmışlar, alay edilmişler ama kendi hedeflerine ulaşma konusunda gayret göstermişler başarılı olmuşlar. Siz de bunu yapabilirsiniz mesajı veren kitaplar aslında’ diye bir mesaj veriyor” diye konuştu.

Kaptan şöyle devam etti:

“Bir grup insanın ideolojik yaklaşarak işi farklı noktalara çekmesinden kaynaklanıyor. İdeolojik kitaplar da değil bunlar. İnceleme komisyonları bunları inceliyor, ona göre dağıtılıyor. Çocukları olumsuz etkileyecek bir sakınca görülmeyen eserler Milli Eğitim aracılığıyla dağıtılıyor.”

(hürriyeteğitim)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.