banner

Bakan Günay’dan Cumhuriyet öğretmenleri vurgusu
'Cumhuriyet’in ilk öğretmenleri inanılmaz bir idealin sahibiydiler'

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Antalya’nın Demre ilçesi’ne bağlı Beymelek Beldesi’nde ilçenin ilk okuyan kızı Ayşe Boztepe’nin yaptırdığı Ayşe Öğretmen Ana Okulu’nun açılışını yaptı.

Açılışa Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, Demre Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman, Antalya Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Aykut Tanrıverdi, Antalya İl Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam ve çok sayıda bürokrat da katıldı. İlçenin ilk okuyan kızı olan emekli öğretmen Ayşe Boztepe yaptığı konuşmada eğitim hayatı ve meslek yaşantısındaki anılarını anlattı.

"Cumhuriyet’in ilk öğretmenleri inanılmaz bir idealin sahibiydiler"

Törende kısa bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ise “Beni asıl bu etkinlikten daha fazla, bu güzel okuldan daha fazla Ayşe Öğretmen’in hayat hikayesi heyecanlandırdı. Demre’den Beymelek’e bir günde gelinmiş, bir günde Finike’ye gidilmiş, Finike’den Antalya’ya vapurla gidilmiş. Antalya’dan Aksu’ya gitmek için yol sorulmuş. 1940’lı yıllarda. Üzerinden bir çok yıl geçmiş. Artık bir çok yere bölünmüş yollarla gidiyoruz. Deniz yolları ile hava yolları ile gidiyoruz. 1940’lı yıllarda Antalya’ya ulaşılması zor olan Demre’ye yılda 600 bin turist geliyor. O zamanki ilkokul öğretmenleri, Cumhuriyet’in ilk öğretmenleri inanılmaz bir idealin sahibiydiler.

Top yekün milleti ayağa kaldırmak, yetiştirdikleri çocukları hayata hazırlamak konusunda yürekleri inançla imanla doluydu. İnsanın hayatının temelini kuran ilkokul öğretmenleridir. Bingöl’ün Karlıova ilçesinde öğretmenlik yapan Hüseyin Hüsnü Tekışık, çıkardığı dergiden kazandığı para ile 17 okul yaptırdı. Onu da burada saygıyla selamlıyorum. İlk köy romanı Beymelek’te yazılmış. Nabizade Nazım, ilk köy romanı Karabibik’i Beymelek’te yazmış. Belediye başkanından duydum ‘Karabibik’, bir oyun haline getirilecek. Antalya’da, Demre’de oynanacak. Bence Ayşe Öğretmen’nin hayatını da bir oyun haline getirelim. Beymelek’in ilk okuyan kızı, Beymelek’in ilk öğretmeni. Onu da gelecek kuşaklara anlatalım” dedi.

Bakan Ertuğrul Günay, Vali Altıparmak ve diğer katılımcılar başta Emekli öğretmen Ayşe Boztepe ve okulun yapımına katkı sağlayan 18 hayırsevere plaket verdiler. Açılışın ardından okulu gezen heyet minik öğrencilere hediyeler dağıttı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.