banner
banner

Büyükşehir tasarısı komisyondan geçti
TBMM İçişleri Komisyonu'nda, 13 ilin büyükşehir olmasını öngören kanun tasarısı kabul edildi.

TBMM İçişleri Komisyonu'nda, 13 ilin büyükşehir olmasını öngören ''Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Bazın Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'' kabul edildi.

Tasarıya göre, Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van büyükşehir belediyesi olacak.

Tasarıya göre, İstanbul Şişli'nin Ayazağa, Maslak ve Huzur mahalleleri, Sarıyer'e bağlanacak. 23 yeni ilçe kurulacacak.

Vali ve büyükşehir belediye başkanları diplomatik pasaport alabilecek.

559 belediye köye dönüştürülecek

Belediye sınırları içinde nüfusu 500'ün altında mahalle kurulamayacak.

8 maddeden oluşan tasarı için İçişleri Komisyonu, alt komisyon toplantısı hariç 8 gün aralıksız çalıştı. Komisyon, 8 günde yaklaşık 80 saat mesai yaptı.

Tasarının bugünkü görüşmelerinde MHP ve CHP'li milletvekilleri, tasarının geri çekilmesi yönünde görüş bildirdiler.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.