banner

Balkanlar'ın 'en büyük Türk okulu' açıldı
TİKA ve TDBB'nin katkılarıyla Makedonya'nın Gostivar kentine bağlı Banitsa'da inşa edilen ve bin 200 öğrencinin eğitim göreceği Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulu hizmete girdi.

balkan turk okuluMakedonya'nın kuzeybatısındaki Gostivar şehrine bağlı Yukarı Banitsa köyünde, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ile Türk Dünyası Belediyeler Birliği'nin (TDBB) katkılarıyla inşa edilen Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulu hizmete açıldı.

Balkanlar'ın en büyük Türk okulu olduğunu ifade edilen binanın açılış törenine, Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir, TİKA Başkanı Serdar Çam, Türkiye'nin Üsküp Büyükelçisi Görol Sökmensüer, TDBB Kurucu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erol Kaya, Makedonya'daki Türk Demokratik Partisi Genel Başkanı Kenan Hasip, TİKA Makedonya Koordinatörü Mahmut Çevik, İstanbul'un Bayrampaşa Belediye Başkanı Atilla Aydıner, Gostivar Belediye Başkanı Rufi Osmani, çok sayıda yerel kurum temsilcisi ile öğrenciler ve yöre halkı katıldı.

İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan törende, okul müdürü Oktay Nuredin, inşa edilen bu okulun bin 200 öğrencisiyle Balkanlar'daki en büyük Türk okulu olduğunu söyledi.

TİKA Başkanı Serdar Çam törende yaptığı konuşmada, "Bu proje Türkiye'nin, Türk halkının sevgisini ve saygısını yansıttığını düşünüyoruz. Aynı şekilde dost ve kardeş Makedonya devletinin yükünü biraz olsun alabilmişsek onun mutluluğunu yaşıyoruz. Bizim kültürümüzde annenin, babanın bir de yaşa bakılmaksızın öğretmenin eli öpülür. Biz binayı yaptık. Bundan sonra esas görev eli öpülesi öğretmenlere düşüyor" diye konuştu.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.