banner

Öğrenciler ‘okul korkusu’nu böyle yenecek!
Konak Belediyesi ‘okul korkusu’ yaşayan çocuklar için velilere ve öğretmenlere rehber niteliğinde broşür hazırladı.

Çeşitli nedenlerden ötürü çocuğun okula gitmek istememesi, okula gitme konusunda direnmesini ‘okul korkusu-fobisi’ olarak dile getiren psikologlar, çocukların okula olan isteksizliklerini bedensel yakınmalarla dile getirdiklerini, kendini evde tutma yolunda anne ve babaları ikna etmeye çalıştıklarını ifade etti. Konak Belediyesi Ayla Ökmen Semt Merkezi’nde iki genç psikolog, çocukların ve annelerin yanında, okul korkusuyla savaşıyor.

Psikologlar, okulların açıldığı tarihten bu güne kadar 200 velinin çocuklarının okul korkusunu yenmek üzere merkeze başvurduğunu belirtti. Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, her insanın yaşamının geçiş dönemlerinde sıkıntılar yaşayabileceğini belirterek, “İnsanın karşılaştığı ilk kriz belki de okula başladığı andır. Bu yaşlar güvene ve sevgiye en ihtiyaç duyduğu çağlardır. Çocukların belki de ailesinden ilk defa ayrıldığı dönemdir. Çocuk ya da çevresi ruhsal olarak bu döneme başlamaya hazır değilse bir kriz yaşanabilir. Eğitimdeki son yasal düzenlemelerin de bu kaygıları artırdığının farkındayız o nedenle pek çok çocukta okul korkusu yaşanabilir. Biz de bu konuda bilgilendirici bir broşür hazırladık. Anne ve babaların çocukları anlamaları konusunda yardımcı olacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Başkan Tartan, velilerin okul korkusu yaşayan çocukları için Konak Belediyesi’nin Ayla Ökmen Semt Merkezi ve Kadın Danışma Merkezi psikologlarından randevu alarak yardım alabileceklerini söyledi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.