banner

Dinçer: Önlüksüz gelen geri çevrilmemeli
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, dün kahvaltılı sohbet toplantısında bir araya geldiği gazetecilerle okullarda serbest kıyafet uygulaması ve dershanelerin kapatılmasıyla ilgili görüşlerini paylaştı.

omer dincer kiyafetBakan Dinçer, resmî olarak önümüzdeki eğitim öğretim yılında başlayacak olan serbest kıyafet uygulamasına, okul idarelerinin isterlerse hemen geçebileceğini açıkladı. Öğrencilerin bugünden itibaren serbest kıyafet ve uzun saçlarla okula gidebileceğini ve okul yönetimlerinin öğrencileri geri çevirmemesi gerektiğini söyledi. Dershanelerin kapatılmasıyla ilgili çalışma hakkında da konuşan Milli Eğitim Bakanı, bu konuda dünyadaki örnekleri incelediklerini ifade etti. Dinçer, kendi çocuklarının da dershaneye gittiklerini belirtti.

Gazetecilerle dün kahvaltılı sohbet toplantısında bir araya gelen Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, dershaneler ve okullarda serbest kıyafet uygulamasıyla ilgili görüşlerini paylaştı. Dershaneler konusunda Güney Kore, ABD ve Singapur örneklerini incelediklerini dile getiren Bakan Dinçer, “Bize en çok Güney Kore benziyor. Bir dönem kesin yasaklamışlar. Daha sonra izin verilmiş. Gelinen noktada neredeyse eğitim sistemine paralel büyüklükte bir dershane sistemi var.” dedi. Bakan Dinçer, kendi çocuklarının da dershaneye gittiği bilgisini verdi.

Okul türlerinin azaltılmasına yönelik bir çalışma yürüttüklerini ifade eden Dinçer, SBS'yi kaldırıp ortaokuldan liseye geçişi serbestleştirecek bir sistem üzerinde çalıştıklarını anlattı. Dershanelerin de kendi içinde ayrıştığını vurgulayan Ömer Dinçer, "Sürücü kursları var, muhasebe kursları var. Bilgisayar kursları var. KPSS, TUS ve SBS kursları var. Eğer biz dershane dersek ve kapatırsak sürücü kurslarına da ihtiyaç var. Bunların hepsini bir bütün olarak düşünüp bu tanımlamaya göre karar vereceğiz." açıklamasını yaptı.      

Dershanelerin kanunla kapatılmasının mümkün olup olmadığına ilişkin soruya ise “SBS için filan kurs açılmasına izin vermeyeceğiz. YGS için ne olacak? Bu çalışma bitmeden bir şey söyleyemem. Hazırlığımızı tamamlamayıp Bakanlar Kurulu'na sunmadık. Bu sadece Bakanlığın kararı olamaz.” cevabını verdi. Dinçer, dershanelerin ekonomik durumu iyi olmayan çocuklara fırsat eşitliği sunduğu fikrini ise doğru bulmadığını bildirdi.

Milli Eğitim Bakanı Dinçer, okullarda serbest kıyafet uygulamasını, tekstil sektörünü korumak için gelecek yıldan itibaren başlatma kararı aldıklarını söyledi. Ancak öğrencilerin isterlerse bugünden itibaren okula uzun saç ve serbest kıyafetle gelebileceklerini aktardı. Dinçer, “Önlüğünü çıkartarak gelen öğrenciyi okul yönetimi geri çevirmemeli. İdareciler, çocukların saçlarını uzatmaları konusunda da müsamahalı davranabilir.” değerlendirmesini yaptı. Serbest kıyafet uygulamasıyla eğitim sistemini demokratikleştireceklerini belirten Dinçer, kıyafet serbestisinin çocukların özgüvenini ve başarısını artıracağını aktardı.

Ömer Dinçer, uygulamayı ‘okullarda kısa kollu yasağı sapıklıktır' sözleriyle eleştiren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na ise şöyle cevap verdi: “Dervişin fikri neyse zikri de odur. Kısa kol üzerinden izlediği siyaset doğru yol değil. Yönetmelikte ‘kısa kol' değil, ‘kolsuz tişört, gömlek' yasak yazıyor. Eski yönetmelikte de bu yasak vardı. Tam tersi yöne yönetmelik daha esnek.”

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.