banner

RTÜK'ten The Simpsons’a rekor ceza
RTÜK, CNBC-e'yi, 1 Kasım'da yayınlanan ''The Simpsons'' adlı çizgi filmle ilgili 52 bin 951 lira idari para cezasına çarptırdı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), CNBC-e'yi, 1 Kasım'da yayınlanan ''The Simpsons'' adlı çizgi filmin, ''Radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde, çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar verebilecek türde içerik taşıyan programlar, bunların izleyebileceği zaman dilimlerinde ve koruyucu sembol kullanılmadan yayınlanamaz'' hükmünü ihlal ettiği gerekçesiyle 52 bin 951 lira idari para cezasına çarptırdı.

Uzman raporunda, ''genel izleyici'' işaretiyle ekrana gelen ''The Simpsons'' adlı çizgi filmin, Simpsons ailesinin maceralarını ve başlarından geçen olayları mizahi bir şekilde ekrana getirdiği belirtilerek, çizgi filmin ilgili tarihteki bölümünün bir kısmında özellikle Hıristiyan dünyasında kutlanan ''Cadılar Bayramı'' için özel hazırlanan kısımlar bulunduğu, ifade ve sözlerin bazı sakıncalı unsurlar içerdiğinin görüldüğü aktarıldı. 

Uzman raporunda şu ifadeler yer aldı;

Uzman raporunda, ''genel izleyici'' işaretiyle ekrana gelen ''The Simpsons'' adlı çizgi filmin, Simpsons ailesinin maceralarını ve başlarından geçen olayları mizahi bir şekilde ekrana getirdiği belirtilerek, çizgi filmin ilgili tarihteki bölümünün bir kısmında özellikle Hıristiyan dünyasında kutlanan ''Cadılar Bayramı'' için özel hazırlanan kısımlar bulunduğu, ifade ve sözlerin bazı sakıncalı unsurlar içerdiğinin görüldüğü aktarıldı.

Cinayet ve şiddet içerikli görüntülerin bir çizgi film içinde mizahi bir anlayışla sunulmasının en önemli sakıncalarından birinin, toplumda şiddeti özendirici-kanıksatıcı bir etki yapma ihtimalinin bulunması olduğu kaydedilen raporda, şu görüşler yer aldı:

''Söz konusu çizgi filmde, Homer Simpson'un arkadaşı Ted Flanders'in dini inançlarını sömürerek onu kendi amaçları doğrultusunda cinayetlere yönlendirilmesi, izleyiciler üzerinde farklı olumsuz etkiler doğurabilecek nitelikte görünmektedir. Bu sahnelerde hangi dinden olursa olsun, kutsal sayılan kitap ve inançların kişisel çıkarlara alet edilemeyeceği gerçeğinin yadsınmasıyla beraber, adı geçen çizgi filmde bu inançların bir de cinayet gibi bir amaç için kullanıldığı görülmektedir. Çizgi filmdeki Homer Simpson'un, Falanders'i 'Tanrı emrediyor onu öldür, kafasını kes' gibi talimatlar verdikten sonra oynadığı oyun ortaya çıkınca da 'Tanrı yoktur, olsaydı kutsal kitabı yakmama müsaade eder miydi-' yönündeki ifadeleri, ekran karşısındaki izleyicilerin dini inanış ve değerlerini rencide eder niteliktedir. Bu tür söz ve davranışlar, inançlarla alay eden hatta hakarete varan unsurları bünyesinde barındırmaktadır.''

Raporda, filmin ilerleyen sahnelerinde, tanrı olarak tasvir edilen irice bir insan görüntüsü ile yine tanrının şeytana kahve ikram etmesi gibi küçük düşürücü, alaycı ve inançları aşağılayan ifade ve görüntülerin ekranlara getirildiği belirtilerek, ''Tanrının resminin, tasvirinin ve fiziki görüntüsünün mizah unsuru olarak da olsa temsilinin yapılması, bu şekilde alaycı üslup ve görüntülerle ekrana yansıtılması, dini inançların popüler kültür içinde materyalizm eksenine oturtulmasının bir sonucudur'' denildi.

Filmin sonunda, Amerika'daki ekonomik krizin sona ermesi için Noel'de dışarıda eğlenilmesi ve para harcanması gibi mesajlar verilirken, Noel'in alkol almak için ve alkolizme yakalanmak için de önemli bir fırsat olduğu yönündeki ifadelerin varlığının, alkolle mücadeleye vurulan ağır bir darbe olduğu ifade edilen raporda, ''Alkolün faydalı ve masum gibi gösterildiği, bunun alışkanlık yapmasını tanımlayan alkolizme yakalanmak için de Noel'in kaçırılmaması gereken bir zaman olduğu yönündeki ifadeler, gerek toplumun tümü için gerekse de çocuk ve gençler için son derece sakıncalı mesajlar içermektedir. Devletler, sivil toplum kuruluşları ve ailelerin özellikle çocuk ve gençleri alkol gibi kötü alışkanlılardan uzak tutmak için çabaladıkları günümüzde, alkolün özenilecek veya tüketilmesinin şart olduğunu destekler biçimdeki ifadelerin, izleyicileri olumsuz davranışlara yöneltmesinin muhtemel olduğu düşünülmektedir'' görüşüne yer verildi.

Raporda, tanrı ile diyalog sahnelerinde, tanrının seslendirilmesinin hiçbir dini inançla örtüşmediği, böyle bir tasvirin hiçbir dinde uygun karşılanmadığının bilindiği kaydedilerek, şu görüşler yer aldı:

''Bir yandan tanrıya atfedilen konuşmalarda tanrının yanlış yönlendirme ve emirler verdiği mesajı verilirken, diğer yandan da tanrının konuşturulması tasvirlerinin, tanrıya inancı küçümseyici ve alay konusu yapıcı bir niteliğe büründürmektedir. Tüm dinlerdeki tanrı inancının, insanların ve diğer canlıların yaratıcısı olarak kabul edildiği bilinmesine rağmen, yapımdaki tanrı tasvirinin her dine mensup insanların inançlarını rencide edici düzeyde olduğu açıkça görülmektedir. Hem tanrının görüntü olarak verilmesinin hem de diyaloglarda birebir konuşturulmasının her dinden izleyicilerin inancına en hafif tabiriyle saygısızlık olarak değerlendirilmiştir. Söz konusu çizgi filmin ilgili bölümlerinin çocuk ve gençlerin gelişimlerine zarar verebilecek nitelikte olduğu halde onlara yönelik olarak, onların izleyebilecekleri saatlerde yayınlanmış olması, yayıncı kuruluşun çocukları koruma sorumluluğunu da yerine getirmediğini göstermektedir.''

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.