banner

800 bin öğrencinin kalbi izlenecek
İstanbul'da 10 ilçedeki kamu ve özel okullarda okuyan 6-18 yaş arası 800 bin öğrencinin kalbi online takip edilerek, kalp rahatsızlığında erken teşhis konulabilecek.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu İstanbul Bakırköy Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'nin projesi, Mehmet Akif Ersoy Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi'nde düzenlenen toplantıda tanıtıldı.

Kamu Hastaneler Birliği Bakırköy Genel Sekreteri Doç. Dr. İhsan Bakır, projenin 6-18 yaş arası ilk ve ortaöğretim çağındaki çocukları kapsadığını ve bu bağlamda okularda çocukların elektrokardiyografilerini (EKG) çekmeye başladıklarını bildirdi.

Bakır, okuldaki öğrencinin EKG cihazı ile çekilen görüntülerinin internet üzerinden merkezdeki uzman doktorların incelemesi için EKG Yönetim Sistemi'ne aktarılmasını sağlayan projeyle kalp ritim datası oluşturacaklarını belirtti. Projenin 3 yıl önce başlatıldığını ifade eden Bakır, şu açıklamalarda bulundu:

''Yaklaşık 300 bin dolarlık yatırımla kamuya kazandırılan bu cihaz, çekilen EKG'leri yorumlayan bir sisteme sahip. Cihaz, önce verileri depoluyor, bunları ömür boyu saklama yeteneğine sahip ve analiz yapabiliyor. Uzaktan erişimle dünyanın neresinde olursanız olun, bu sisteme girerek, EKG'leri değerlendirebiliyorsunuz. Hekimleri uzaktan erişimle de yönlendirebiliyorsunuz. Projede öncelikle verilerin analiz edilmesi gerekiyor. Bugün çekilen binlerce EKG'nin proje kapsamında anında değerlendirilmesi mümkün değil. Çünkü insan kaynağımız çok sınırlı. Şu anda 10 uzman pediyatrik kardiyologla bu EKG'ler değerlendirilecek. Her gün bin ile bin 500 arasında çekilen EKG volümü var ve elinizde sadece 10 hekim var. Bu projenin, depolama, inceleme (teşhis safhası), bir problem varsa tedavi olmak üzere 3 aşaması var.''

Doç. Dr. İhsan Bakır, şu an sadece Bakırköy Kamu Hastaneler Birliği bünyesindeki ilçelerde tarama yapmak için İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden izin aldıklarını belirterek, bu projenin ön bir çalışma olduğunu söyledi.

Mehmet Akif Ersoy Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi ve Yöneticisi Doç. Dr. Nevzat Uslu, EKG'nin, vücut yüzeyine yapıştırılan elektrotlarla kalbin elektriksel haritasının çıkarılması olduğunu ifade ederek, bu yolla ritim bozukluğu ya da yapısal bir kalp hastalığının ileri safhalarında tanı koymanın mümkün olduğunu anlattı.

Pediyatrik kardiyolog Doç. Dr. Ender Ödemiş, çocuklarda ritim problemlerine yönelik ilgili ellerinde şu ana kadar hiç bir veri bulunmadığını vurgulayarak, projeyle Türkiye'deki çocukların ritm problemleri, bunların sıklığı ve önlemleriyle ilgili bilgi edinme konusunda önemli yol kat edeceklerini söyledi. Ödemiş, projeyle doğuştan ritim problemlerinin önemli bir kısmının saptanabileceğini ve gerekli önlemlerin alınabileceğini kaydetti.

Proje hakkında

Konuşmaların ardından görüntülü olarak bir okula bağlanıldı. Öğrencilerin EKG cihazı ile çekilen görüntüleri ve EKG sonuçları, basın toplantısının yapıldığı salondaki ekrana yansıtıldı. Toplantıya katılan doktorlar da sonuçları yorumladı.

Proje çerçevesinde Bakırköy, Küçükçekmece, Bahçelievler, Esenler, Esenyurt, Başakşehir, Avcılar, Büyükçekmece, Silivri ve Çatalca'daki kamu ve özel okullarda okuyan yaklaşık 800 bin öğrenci kalp taramasından geçirilecek.

Projede hem EKG yönetim sistemindeki yazılım hem de uzman doktorlar tarafından kontrol edilecek EKG'ler sayesinde birçok çocuğun kalp sağlığı çocukluk çağında kayıt altına alınacak, varsa mevcut hastalıkları da erken teşhisle tedavi edilecek.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.