banner
banner

Üniversiteye girişte yeni sistem
Turgay Polat, Akşam Gazetesi’ndeki köşesinde, üniversiteye giriş sisteminde üniversiteye yerleştirme görevini ÖSYM’nin yapmaması gerektiğini, ÖSYM’nin asıl işlevininin merkezi sınav yapmak olduğunu belirtti. Polat, YÖK tasarısında üniversiteye girişteki yeni sistemle ilgili de bilgi verdi.

Turgay Polat'ın Akşam Gazetesi'ndeki yazısı;

Başbakanlığın yeni YÖK tasarısına üniversitelerin öğrenci alımı ile ilgili yeni bir ek yapmak için çalışmalara başladığı Ankara'da konuşulmaya başlandı.

Buna göre üniversitelerin öğrenci alım kriterleri yeniden düzenlenecek ve üniversiteler öğrencilerini ABD'deki sisteme benzer bir sistemle alacak.

Kısaca hedeflenen sistemi size anlatayım: Şu anda ülkemizde öğrenciler ÖSYM'nin yaptığı merkezi sınavlara giriyor sonra yine ÖSYM aracılığıyla tercih yapıp bir yere yerleşiyorlar. Peki bu sistem başarılı mı? Bu sistemin başarılı tarafı sınavların tek merkezden ve sorunsuz çözülmesi sistemin yanlışı ise merkezi yerleştirme, yani ÖSYM öğrencileri ölçmeli ama yerleştirme işlemi bir kariyer planlama işi olduğu için ÖSYM'nin yerleştirme yapması oldukça sağlıksız bir iş bunu kabul etmeliyiz.

Yıllarca söyledim ÖSYM bu yerleştirme işleminden dolayı sıkıntılar yaşadı oysa bu ÖSYM'nin asli işi değildir. ABD'de de sınav yapan bir sürü kurum var, bunların işi sınav yapıp öğrenciye bir skor vermek. Öğrenciler bu skorları istediği gibi kullanabiliyor. Zira üniversiteler de bu skorları baz alarak öğrenci kabul ediyor.

Şimdi yeni YÖK yasa tasarısına eklenmek istenen değişikliğe göre, üniversiteler öğrencilere hem sınav yapacak hem de öğrencileri yerleştirecek. Yani üniversiteler kendilerine başvuru yapan öğrencileri sınava alabilecek sınavdan sonra da onları kendi kriterlerine göre yerleştirebilecek.

Öğrenciler bölümlere değil fakültelere (yani ana alanlara ) başvuracak. Bu durumda ekonomi, iletişim, mühendislik, sağlık, hukuk, turizm gibi alanlara başvuran öğrenci buradan bir yıl temel eğitim aldıktan sonra ikinci yılın başında bölümünü seçebilecek. Öğrencilerin fakülteye kabulünde sadece sınav sonucu değil lise öğretmenlerinin görüşü, başarı durumu, yetenekleri de dikkate alınacak.

Şimdi eminim yukarıdaki öneriyi okuyunca birçoğunuz çok güzel demişsinizdir. Ana hatları ile katıldığım veya katılmadığım bir sürü bölümü var. Öncelikle üniversitelerin sınav yapması doğru değil çünkü bu iş onların uzmanlık alanına girmiyor. Sınav merkezi olmalı, tabi içeriği ve şekli değişebilir. Örneğin açık uçlu sorular sorulabilir. Yine fakülte bazlı kabule gelince zaten şu anda da üniversitelerde bu şekilde bölüm değişikliği ve ortak programlar uygulanıyor. Zaten bu öneri bence de uygun bir öneri, çünkü liselerde çocuklar eksik yönlendirilerek geldikleri için doğru seçimleri yapamıyorlar.

Yazının devamı için Tıklayın

  

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.