banner

Fotogaleriler internet mecrasına zarar veriyor!
Kadir Has Üniversitesi’nde Globalcv’nin düzenlediği yeni medya panelinde internet medyası yöneticileri çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Kadir Has Üniversitesi’nde önceki gün gerçekleşen panelde internetteki foto galerilerden internet haberciliğine yeni medyasının çarpıcı gerçekleri masaya yatırıldı.

Fotogaleriler internet mecrasına zarar veriyor!

“Dijital medyadaki eğlence ve daha fazla sayfa göstermeye dayalı yayıncılığının internetin saygınlığına zarar verdiğini belirten Gazeteport.com CEO’su Açıl Sezen reklamverenlerin interneti saygın bir mecra olarak görmediğini söyledi.

Dünyada bir haber sitesinin açtırdığı sayfanın 10-15 arasında olduğunu, Türkiye’de ise 70-80’e çıktığının altını çizen Sezen, sayfada kalma sürelerinin de çok kısa olduğunu ve internet yayıncılığının doğru yönetilemediğini savunarak yeni medyada taşların yerine oturmadığını ifade etti.

Kağıt yok olacak

Gelinen noktada yazılı basının dahi dijitale kaydığına değinen Haber7.com Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Erdoğan ise kağıdın yok olacağına dikkat çekerek şunları söyledi: “Kağıdın kokusunu özleyeceğiz. Hiçbirimiz bunu istemiyoruz; ancak haber mecrası değişiyor, artık haberleri sadece dijitalden takip ediyor olacağız.” Erdoğan ayrıca bu sene büyük medya gruplarının dijital için önemli yatırımlar yaptığını ve stratejilerini önemli oranda belirlediklerini de sözlerine ekledi.

ShiftDelete.net Genel Yayın Yönetmeni Hakkı Alkan ise medyanın geleceği için öngörülerini paylaştı: “Elimizdeki akıllı cihazlar hayatımıza hızla girdi. Önümüzdeki yıllarda daha da yaygınlaşacak. Tablet dergiler örneğinde gördüğümüz gibi gelecekte haberi gazeteden değil, dijitalden takip olacağız. Çünkü basılı yayınlara göre bu hem maliyet hem de hız açısından daha avantajlı.”

Klasik medya yüzünü dijitale döndü!

İletişim teknolojilerinin gelişmesiyle yaşanan değişime klasik medya yöneticilerinin önceleri direnç gösterdiklerini belirten Haberler.com Genel Müdürü Ekrem Teymur, 2013 yılı itibariyle herkesin yeni medya düzenine uyum sağlamaya çalıştığını belirtti.

Büyük medya kuruluşlarının dijital medya için önemli yatırımlar yaptıklarını söyleyen Teymur, insan var oldukça haberin de var olacağını, ancak bundan sonraki süreçte haberi takip edeceğimiz mecranın ağırlıklı olarak internet olacağını ifade etti.

Yeni medya eleman arıyor!

Yeni medya düzeninde önemli konulardan birinin de insan kaynağı olduğuna dikkat çeken Rotahaber.com Genel Yayın Yönetmeni Ünal Tanık ise öğrencilere tavsiyelerde bulundu: “ Yeni medyada insan kaynağına ihtiyaç duyuyoruz. Okul döneminde stajlarınıza önem gösterin, muhakkak bir yerlerde çalışın ve iş ilişkileri geliştirin. Globalcv gibi yerlerde CV'niz bulunsun”

Soru-cevap kısmında öğrencilerin sorularını yanıtlayan panelistler sektörde yaşadıkları ilginç anıları öğrencilerle paylaştı. Yoğun ilgi gösterilen etkinliğe katılamayan öğrenciler panele ilişkin videoları wise.tv’den izleyebilecek.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.