banner

Binlerce şikayet yağdı
Televizyonlarda yayınlanan yarışma programlarına katılan yaşları küçük çocuklar için RTÜK’e binlerce şikayet yağdığı belirtildi. Şikayetlerin çoğu çocukların istismar edildiği yönünde

AA muhabirinin RTÜK yetkililerinden edindiği bilgiye göre, 1 Ocak-14 Mart 2012 tarihleri arasında ''4441178 RTÜK İletişim Merkezi'', internet sitesi ve e-posta aracılığıyla kuruma toplam 22 bin 366 bildirim yapıldı.

Bu bildirimlerin bin 295'i (yüzde 6), direnç yarışmaları olarak adlandırılan program türünde oldu. Vatandaşlar, bu yarışmalara çocukların katılımını onaylamadığını belirten 236 (yüzde 18) mesaj gönderdi. Bu mesajların da 120'si (yüzde 51) özel bir televizyon kanalında yayımlanan yetenek yarışmasına ilişkin. Diğer yarışmalar hakkında çocuklar anılarak yapılan şikayetlerde ise söz konusu yarışmaların çocukların izlemesinin sakıncalı olduğu vurgulandı.

''Çocuklara yarışmacı olarak oryantal dans gösterisi yaptırdılar''

İşte yapılan şikayetler

Vatandaşların, yarışma programlarına ilişkin RTÜK'e yaptığı şikayetlerden bazıları şöyle:

''-Programda 7 yaş üzeri işareti uygulanıyor ama yayın içerisinde 3 yaşında çocuğu ekrana çıkartıyorlar. Şikayetçiyim.

-7 yaş ve üzeri için uygundur şeklinde akıllı işaretle yayınlanan programda 7 yaş altındaki çocuklar yarışıyor. Bu nasıl bir zihniyettir anlamak mümkün değil. Lütfen gereken yapılsın şikayetçiyim.

-3,5 yaşındaki bir çocuk gösteri yapıyor. Çocuğa maske taktırıldı. Korku ve şiddet içeren bir kliple dans ettirildi. Daha sonra Zaza diye bir parçaya geçildi. Ahlaka uymayan bir klipte oynattırıldı. Şikayetçiyim.

-8-10 yaşlarındaki ilkokul öğrencisi seviyesindeki çocuklara yarışmacı olarak oryantal dans gösterisi yaptırdılar.

-Çocukların çalıştırılmasının kanunen yasaklandığı ülkemizde acaba bu ve buna benzer programlara çıkartılan çocukların üstünden kazanç sağlamak ve o çocukların duygularını sömürmek yasak değil midir-''

  

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.