banner

Nevruz tüm yurtta kutlanıyor
İstanbul Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi tarafından Topkapı Meydanı Kültür Merkezi'nde düzenlenen nevruz kutlamasında, Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Hasan Albayrak, düzenlenen kutlamada öğrencilerle nevruz ateşinden atladı.

İstanbul Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRSOY) ve Zeytinburnu Belediyesi'nin desteğiyle gerçekleştirilen kutlama, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun nevruz duasını okumasıyla başladı.

Vali Mutlu, etkinlikte yaptığı konuşmada, baharın müjdecisi nevruzun herkese mutluluk, sevinç ve umut getirmesini dileyerek, ''Bundan sonra her birimiz, birbirimizle daha çok selamlaşarak, birbirimizin gözlerine daha çok bakarak, sevgi dilekleri yansıtarak, içimizdeki kini, nefreti, kıskançlığı, kötü her şeyi geride bırakarak, her yeni günümüzü bahar sevinci içinde yaşayalım'' ifadelerini kullandı.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, kutlamalarda 16 ülkeden 256 sanatçının misafir edildiğini kaydetti.

Konuşmaların ardından İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ahmet Selamet ve diğer protokol el ele tutuşarak, yakılan geleneksel nevruz ateşinden atladı.

Kırgızistan, Çuvaşistan, Bosna Hersek, Gagavuzya ekipleri ve Kerkük'ten gelen Türkmenler dans gösterileri sundu. Türkmenlerin hareketli dansına, Vali Mutlu ve protokol ile diğer dans ekipleri de eşlik etti.

Kutlamada katılımcılara pilav ve ayran ikram edildi.

YURTKUR Genel Müdürü Albayrak, öğrencilerle nevruz ateşinden atladı

Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Hasan Albayrak, düzenlenen kutlamada öğrencilerle nevruz ateşinden atladı.

Genel Müdürü Albayrak, Tahsin Banguoğlu Öğrenci Yurdundaki nevruz kutlamalarına katıldı.

Yakılan Nevruz ateşinin üzerinden atlayan Albayrak, daha sonra öğrencilerle boyanmış yumurta tokuşturdu. Albayrak, Nevruz'un barış ve huzur getirmesini dilediğini söyledi.

Kutlamalara katılanlara Özbek pilavı, gözleme, lokma tatlısı ve ayran ikram edildi.

Osmaniye'de nevruz kutlaması

Osmaniye Belediyesi önünden toplanan kalabalık, mehter takımı eşliğinde Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü.

Vali Celalettin Cerrah ve Belediye Başkanı Kadir Kara, burada devam eden kutlamalarda nevruz ateşi yaktı, demir dövdü, ardından barışı simgeleyen güvercinler uçurdular.

Kutlamalar çerçevesinde yumurta tokuşturma, koyun yünü kırpma, topaç çevirme yarışmaları yapılarak, dereceye girenlere çeşitli hediyeler verildi.

Halk oyunları gösterisi, Aşık Feymani'den müzik dinletisi yapılan kutlamalarda, vatandaşlara yöresel ev yemekleri ikram edildi.

  

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.