banner

Okul öncesi öğretmenlerinden MEB’e mesaj var
Okul öncesi öğretmenleri Milli Eğitim Bakanlığı’nın yüzde 100 okullaşma projesi kapsamında okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması çalışmalarının aksi yönde olduğunu iddia ediyorlar. Okul öncesi öğretmenlerinden gelen yüzlerce mailde bu iddiayı haklı çıkarır yönde.

Okul öncesi öğretmenleri soruyor

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer her konuşmasında okul öncesi eğitimi 48-60 ay çocuklarımızda %100 okullaşma ile yaygınlaştıracağız diyor ancak uygulama maalesef içler acısı...

Son birkaç haftadır yakın çevremdeki öğretmen arkadaşlarımdan aldığım duyumlar beni ve birçok meslektaşımı ürkütmüş vaziyette. Sözkonusu olan durum İLKÖĞRETİM ANASINIFLARININ ÖNÜMÜZDEKİ SENEYE TEK ŞUBEYE İNDİRİLECEK OLMASI. Bazı okullara yazılar gelmiş durumda kısa zaman içinde yazı tüm okullarda olur. Okul öncesi eğitim son 3 yıldır revaçta olmasına rağmen çok ciddi yatırımlar yapıldı 1 sınıflı okullar 5-6 sınıfa çıktı.Kimi okullarda öğrenci sayısı içler acısı durumda iken kimilerinde ise çok iyi .Ve bu kapanacak olan sınıflar maalesef öğrenci durumları çok iyi olan sınıflardan birkaçı.Okul öncesi eğitime bu kadar maddi-manevi destek verilirken bunlardan şimdi vazgeçmek niye? Bakanlık daha 60-72 ay arasında karar vermemişken sınıflarımızın kapanma tehlikesinde olmasına anlam veremiyorum. Madem okul öncesi eğitim bu hale getirilecekti peki neden bu kadar emek harcandı, üniversitelerde kontenjanlar arttırıldı? Bu sınıflar daha başlangıç her gün yeni bir sınıf kapanma haberi alıyoruz peki bu okullarda görev yapan öğretmenler ne olacak? Hepsi birer norm fazlası. Peki kadrosunu almış bunca öğretmen bile norm fazlası olursa atama bekleyenlerin hali ne olacak? Madem 48-60 ay arası öğrenci sayısı bu kadar az, sınıflarımızda elimizden gidecek o zaman Sayın Ömer Dinçer neden okul öncesi eğitimi 48-60 ayda %100 okullaştıracağız diyor?Umuyorum bu yanlıştan en kısa zamanda dönülür!

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.