banner

Okul öncesinde bu il diğerlerine fark attı!
Antalya, okul öncesi eğitimde ‘Her Okula Bir Anasınıfı’ kampanyası kapsamında yapılan çalışmalarla okul öncesi okullaşmada 49. sıradan 3.üncü sıraya yükseldi

Antalya Valiliği koordinesinde başlatılan ''Her İlçeye Bir Anaokulu, Her Okula Bir Ana Sınıfı'' kampanyası kapsamında yapılan çalışmalarla okul öncesi okullaşmada 2010-2011 yılında ülke genelinde 49'uncu sırada olan Antalya, bu eğitim öğretim yılında 3'üncülüğe yükseldi.

Okul öncesi okullaşmada 2010-2011 eğitim öğretim yılında yüzde 72'lik oranla iller arasında Türkiye 49'uncusu olan Antalya'da bu oranın yükseltilmesi için çalışma başlatıldı. Valilik koordinesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğünce başlatılan ''Her İlçeye Bir Anaokulu, Her Okula Bir Ana Sınıfı'' kampanyası kapsamında okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılmasına çalışıldı.

Proje ile dezavantajlı çocukların da okul öncesi eğitimden yararlanması için Antalya L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Anasınıfı, Gezici Anasınıfı, Görme ve Zihinsel Engelliler Anasınıfı ve Hastane İlköğretim Okulu Anasınıfı gibi anasınıfları oluşturuldu.

Yapılan çalışmalar sonucunda bu eğitim öğretim yılında Antalya, Türkiye'de genelinde 81 il arasında okul öncesi okullaşmada yüzde 100 ile birinci olan Burdur, yüzde 94,48 ile ikinci olan Çanakkale'nin ardından yüzde 93,89 ile 3'üncülüğü elde etti.

Ev ev gezildi, hedefin 4 puan üzerine çıkıldı

İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Antalya'nın göç alan bir il olması nedeniyle okul öncesi eğitimle çocukları ortak bir kültürde birleştirmek istediklerini belirtti.

İlde okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması için başlattıkları birçok proje olduğunu, projelerin olumlu yansımalarını görmeye başladıklarını ifade eden Gülay, ''Genel olarak projelerde başarı sağlanabilmesi okul öncesi eğitiminden geçiyor. Çünkü 5 yaş, çok kolay öğrenilebilen bir yaştır. Bu yaştaki çocukların alacakları eğitimi çok önemsedik'' dedi.

Gülay, 3 yıl önce Vali Ahmet Altıparmak ile okul öncesi eğitimi nasıl yaygınlaştırabilecekleri konusunda bazı çalışmalar başlattıklarını anlatarak, şunları söyledi:

''2010-2011 eğitim öğretim yılında okul öncesi okullaşmada yüzde 72'lik oranla Türkiye 49'uncusu idik. Başlattığımız çalışmalarla 2011-2012 eğitim öğretim döneminde yüzde 78'lik oranla Türkiye 33'üncülüğüne yükseldik. Bu eğitim öğretim yılında da yüzde 93,89 ile Türkiye 3'üncüsü olduk. Bu başarıda başta sayın valimiz olmak üzere kaymakamlarımız, ilçe milli eğitim müdürlerimiz ve öğretmenlerimizin çok büyük emeği var.''

Gülay, proje kapsamında ev ev gezdiklerini, Antalya'da hemen hemen her eve gittiklerini kaydederek, 5 yaşındaki her çocuğu kayıt yaptıklarını, velilerin çocuklarını anasınıfına kayıt yaptırmaları konusunda ebeveynlere yönelik eğitimler verdiklerini dile getirdi.

Bu süreçte özellikle fiziki yapılanmada eksikler yaşadıklarını, ancak hayırsever vatandaşların sayesinde bunları da büyük oranda aştıklarını vurgulayan Gülay, şöyle devam etti:

''Proje kapsamında bazı hayırseverlerimiz okul bahçelerine 2-3 derslikli anasınıfı yaptırdı. Projeye başlamadan önce Antalya'nın 5 ilçesinde anaokulu vardı, şimdi ise 19 ilçemizde anaokulumuz var. İlköğretimde anasınıfı olmayan okulumuz kalmadı. Anasınıfları yaptırarak okul öncesi okullaşma oranımızın artmasını sağlayan hayırseverlerimize çok teşekkür ediyorum. Antalya'da bugün 5 yaşındaki 100 çocuğumuzdan 94'ü okul öncesi eğitimlerini almaya başladı.''

''Başarıda bize en büyük desteği anneler verdi''

Gülay, hazırladıkları Stratejik Eylem Planlarına göre bu yıl okul öncesinde yüzde 90 okullaşma oranını hedeflediklerini, ancak hedeflerinin 4 puan üzerine çıktıklarını, bunun da kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

''İstikrarlı bir şekilde okul öncesi okullaşma oranımız arttı, sürekli yükselen bir trend var'' diyen Gülay, ''Bu da hedeflerimizin tuttuğunu gösteriyor. Anne ve babalara çok teşekkür ediyorum. Çünkü 5 yaşındaki yavrularını bizlere emanet ediyorlar, bize güveniyorlar. Bu başarıda bize en büyük desteği anneler verdi. Bizden küçük iki il Burdur ve Çanakkale sıralamada üzerimizde. Ancak diğer büyükşehirler Antalya'nın altında kalıyor'' diye konuştu.

Öğrenci velisi Türkan Tak da kızının anasınıfına başladıktan sonra daha düzenli bir hayatı olmaya başladığını belirterek, ''Ben müdahale etmeden oyuncaklarını toplama, uyku saatlerinde düzelmeler oldu. Yemek yeme konusunda sıkıntılarımız vardı, onları da aştık. Faaaliyetlere katılımı, el becerileri çok gelişti, özellikle parmak kasları gelişti. Okul öncesi eğitimin faydasını biz çocuğumuzda gördük'' dedi.

  

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.