banner

Kültür pandemi sürecini HSG ile yönetiyor
Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığının ön gördüğü tüm tedbirleri aldıklarını söyleyen İstanbul Kültür Eğitim Kurumları Okullar Koordinatörü Biriz Kutoğlu, yüz yüze, uzaktan ve hibrit eğitim sürecindeki uygulamalarını anlattı.

biriz_kutoglu_topluYoğunlaştırmış Pekiştirme Programımızla, 24 Ağustos 2020 itibariyle başladığımız 2020-2021 öğretim yılı, belli sınıfların, kademeli olarak seyreltilmiş sınıf uygulamasıyla yüz yüze eğitime geçildi. 1.çeyrek dönemin bitişi ile 4 Ocak 2021 tarihine kadar uzaktan eğime geçtik. Gerek teknolojik alt yapımıza yaptığımız yatırımlar gerekse güçlü öğretmen kadromuzla güven içinde 2020-2021ders yılının ikinci çeyrek dönemi içindeyiz. Son 3 aydır okullarımız; yüz yüze, online ve hibrit eğitimi aynı anda uygulayan bir kuruma dönüşmüştür. “Herkesin Sağlığı ve Güvenliği (HSG)” komisyonunun aldığı tedbirler ışığında yüz yüze eğitimimiz devam ederken yüz yüze eğitime katılmak istemeyen öğrencilerimiz için evlerinden sınıfa canlı bağlantı uygulamamız devreye sokulmuştur. Online programda ise kişisel verilerin korunması temelinde lisanslı olarak kullandığımız “Adobe Connect” ve yüzlerce öğretim materyaline ulaşılabilen “CATS” zengin içeriğiyle öğrencilerimizin hizmetine sunuldu.

OKULLARI PANDEMİ ŞARTLARINA UYGUN HALE GELMESİ İÇİN HANGİ UYGULAMALAR HAYATA GEÇİRİLDİ?
Sınıflar
Öğrencilerimiz, sosyal mesafe kurallarına uygun ve tek kişilik masalarda eğitim alıyor. Her sınıfta dezenfektan bulunuyor. Tüm sınıflarda pencereler ders süresince açık. Sınıflar her 40 dakikada bir verilen teneffüslerde günde 8 kez dezenfekte ediliyor.

Temizlik hizmetleri
Okulumuz, düzenli olarak gümüş iyon teknolojisi ile dezenfekte edilir. Koridorlar ve sınıflar düzenli olarak havalandırılır. Okulun kullanılan tüm alanlarındaki kapı kolları, prizler, yazı tahtaları, masalar ve sandalyeler, sınıflar, tuvaletler detaylı olarak günlük kullanım sırasında da silinerek steril hale getirilir.

Yemek Salonları
Öğrencilerimize, yemek salonlarımızda tek kullanımlık ambalajlar içinde servis yapılır. Yemek salonlarındaki masalar her bir öğrencimiz için şeffaf cam plastik separatörlerle bölündü. Öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz bu sayede güvenli bir şekilde yemek yiyebiliyor. Yemek hizmetlerinde görevli personel maske, siperlik ve eldivenle hizmet veriyor.

Pandemi4 Modeli
Öğrencilerimiz, kampüsün her bölümünde 4 kişilik gruplara ayrılır. Her öğrenci kendi grubundaki diğer 3 öğrenciyle teneffüslerde bahçede, kafeteryada ve yemek salonunda aynı grup içinde zaman geçirir. Böylece, her öğrenci belli 3 öğrenci ile gün içinde beraber olur.

Teneffüslerde el yıkama seansları
Her teneffüste, öğrencilerimiz, öğretmenleri eşliğinde ve hemşire gözetiminde su ve sabunla 30 saniyelik el yıkama seanslarına dahil oluyor. Gün içinde yapılan kahvaltılar ve öğle yemeğinden önce ve sonra öğrencilerimiz bu seanslara düzenli olarak katılıyor.

SINIF ve DERS ORTAMINI NASIL DÜZENLENDİ?
2020-2021 ders yılının başlamasıyla birlikte, okullarımızda Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği, Covid-19 önlemlerinin tümü uygulamaya kondu. Covid-19 bulaşma riskini en aza indirmek için öncelikle dersler sırasında öğretmen ile öğrenciler arasında en az 3 metre mesafe olacak şekilde oturma düzeni oluşturduk. Sınıflardaki oturma düzeni yüz yüze gelecek şekilde karşılıklı değil, çapraz oturma şeklinde düzenledik. Öğrencilerimiz gün boyu aynı sınıflarda ders gördü, sınıf değişikliği yapılmadı. Toplu olarak kullanılan koridorlar, kantin, spor salonu gibi yerlerin daha az sayıda kişiyle kullanılmasına dikkat ettik.

ÖĞRENCİLER ve AİLELERLE PANDEMİ RİSKİNE KARŞI İLETİŞİM KANALLARI NASIL KURULDU?
Koronavirüs nedeni ile okulların kapalı olması ve öğretmenleri ile iletişimlerinin azalması çocuklar için alışılması zor bir süreç olarak algılanabilir. Ancak, biz okullarımızda bu iletişimin hiç kopmaması adına hem öğrencilerimizle hem de ebeveynleriyle ders dışında pek çok kez dijital platformda bir araya geldik. Öncelikle, bizim normal süreçte de rutinimiz olan haftalık bültenler pandemi sürecinde de devam etti. Müdür mektupları, bültenler ve raporlarla güncel bilgilerin anlık iletimi bizim en çok önem verdiğimiz konulardan biri oldu. Özellikle öğrencilerimizin hayatlarında önemli bir rolü olan öğretmenleri ile rutinlerini koruyarak belirsizliğin yarattığı kaygıdan kurtulmalarını sağladık. Öğrencilerin online buluşmalarının yanı sıra ebeveyn online toplantılarında bir araya gelerek süreci yönettik. Öğrencilerimiz ve velilerimiz fiziksel olarak uzak olsalar da her zaman öğretmenleriyle okul yöneticileriyle iletişim kurabildiler. Tüm sınıfın katılabileceği görüntülü konuşma ya da öğretmenleri ile paylaşım yaptıkları etkinlikler sınıf aidiyetinin devam etmesini sağladı. Pandemi nedeniyle eğitim sürecine uzaktan devam eden öğrencilerin ve velilerimizin ihtiyaç duydukları başlıklarda çözüm üretmek üzere sanal ofisler kurduk. Bunlardan biri CATS sanal ofisiydi. CATS (Computer Aided Training & Educational Services) ders yönetim sistemi, uluslararası üniversitelerce geliştirilen Sakai LMS yazılımının İstanbul Kültür Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen uyarlamasıdır. Kültür Koleji ve Kültür2000 Kolejinde 2011 yılından beri kullanılmaktadır. CATS bir öğrenim yönetim sistemidir ve birçok araç içermektedir. Bu araçlar; İçerik Yönetimi, İş Birliği ve Ölçme Değerlendirme şeklinde üç ana başlık altında gruplandırılabilir. Kültür Koleji ve Kültür2000 Koleji olarak, tüm talep, başvuru ve danışmanlık işlemlerimizi dijital platforma taşıdık. Öğrencilerimiz ve velilerimiz CATS ekranlarından işlemlerini kolayca gerçekleştirebildiler. Yine velilerimiz için planladığımız “Kültür”lü Ebeveyn Akademisi” bir başka iletişim kanalımız oldu. Aileler için bir kılavuz işlevi gören çalışmada psikoloji, teknoloji, sağlık, sınava hazırlık, yabancı dil, sanat yeteneği, meslek seçimi, astronomi, finansal okuryazarlık gibi birçok konu dijital platformda ele alındı.

ÖĞRETMENLERİN UYUMUNU NASIL SAĞLANDI?
Uzaktan eğitimde kalite anlayışımız ve standartlarımız gereği, gerek hizmet içi eğitim faaliyetleri gerekse teknik olanaklar açısından öğretmenlerimizi sürekli destekledik. Sanal sınıf yönetiminden pandemi psikolojisine, bilgisayar destekli öğretim teknolojilerinden online sınavlara kadar geniş bir yelpazede hizmet içi eğitim faaliyetlerimizi yürüttük. Bununla birlikte, geçmişten beri bir “ Kültür” geleneği olarak öğretmenlerimize okula başladıkları ilk gün, kişiye özel sağladığımız dizüstü bilgisayarlar, pandemi döneminde öğrencilerimize verdiğimiz eğitim hizmetini kolaylaştıran bir unsura dönüştü. Her öğretmenimize temin ettiğimiz diz üstü bilgisayarlara ek olarak matematik, fizik, kimya, biyoloji ve fen bilimleri öğretmenlerimize vakum tabletler sağladık. Öğretmenlerimizin evlerinde, uzaktan çalışma koşullarında yaşayabilecekleri internet sorunlarına karşı modem desteği verdik. Böylece öğretmenlerimizin gerek teknolojik gerekse eğitsel konularda yanında olduk.

DÜNYADAKİ UYGULAMALAR MERCEK ALTINA ALINDI
Yüz yüze eğitim ile uzaktan eğitimin entegrasyonu için hangi çalışmaları gerçekleştirdiniz?
Yüz yüze eğitim ve uzaktan eğitimi aynı anda verebilme ihtiyacı ile ortaya çıkan Hibrit modeli sağlıklı uygulayabilmek için öncelikle ciddi bir araştırma-geliştirme faaliyeti yürüttük. Dünyanın pek çok farklı ülkesindeki uygulamaları mercek altına aldık. Elbette her okulun, öğrenci sayısı, derslik sayısı, öğretmen sayısı ve buna bağlı ihtiyaçları birbirinden farklı… Bir grup öğrenci yüz yüze eğitim alırken bir grup öğrenci uzaktan eğitim alıyor. İşte bu iki gruba nitelikli eğitim vermek aslında temel hedefimiz. 2020-2021 ders yılına hibrit eğitim modeli ile başladık. Kampüslerimizde, dersliklerin kullanımından sınav uygulamalarına, ödev ve projelerden psiko-sosyal süreçlere kadar bambaşka bir yaşantı kurguladık. Yüz yüze eğitim yerine uzaktan eğitim almayı tercih eden öğrencilerin, sınıflarına ders sırasında canlı olarak bağlanmasını sağlamak öğrenciler arasında büyük heyecan ve mutluluk yarattı. Sınıflardaki öğrencilerimiz için de aynı durum söz konusu oldu. Arkadaşları ile buluşan öğrencilerin öğrenme heyecanının ve derse karşı olan isteğinin arttığı bir gerçek. Bugüne kadar dünyada pek de fazla uygulanmayan hibrit eğitim, artık okul yaşantımızın bir gerçeği.
Okuldaki yüz yüze eğitime evlerinden katılmak isteyen öğrencilerimiz için oldukça güçlü bir teknolojik altyapı oluşturduk. Sınıflarımızdaki akıllı tahtaları kullanarak ders işleyen öğretmenlerimizle, evlerinde bilgisayarları üzerinden Adobe Connect ile akıllı tahtaya canlı olarak bağlanan öğrencilerimizi sınıftaki ders ortamına sesli ve görüntülü, interaktif olarak dahil ediyoruz. Evlerindeki öğrencilerimiz sınıftaki arkadaşlarını ve öğretmenini görüyor ve duyuyor. Öğretmenin akıllı tahtada işlediği dersi, aynı ses ve görüntü kalitesinde bilgisayarından canlı olarak izleyebiliyor. Dilediğinde öğretmeninden söz istiyor ve derse interaktif olarak katılabiliyor.

 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.