banner

Vatan kesintisiz ve ulaşılabilir eğitimi sağladı
Öğretmen, öğrenci ve velilere yönelik tüm bilgilendirme ve eğitim çalışmalarıyla pandemi sürecini yöneten Vatan Eğitim Kurumları, sınıf ve ders dışı ortamlarını da pandemi koşullarına uygun hale getirdi. Uzaktan eğitim araçlarını etkin şekilde kullandıklarını belirten Vatan Eğitim Kurumları Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Işık, yapılan çalışmaları artı eğitim’e anlattı.

selcuk_isik_vatanVatan Eğitim Kurumları olarak okullarınızı pandemi şartlarına uygun hale getirmek için hangi uygulamaları hayata geçirdiniz?

Dünya Sağlık Örgütü Covid-19 salgınını pandemi ilan ettikten sonra daha önce hiç karşılaşmadığımız bir süreç içerisine girdik. Vatan Eğitim Kurumları olarak mart ayından itibaren geçen bu zamanda önceliğimiz öğrenci ve öğretmenlerimizle sağlıklı bir şekilde eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etmek oldu. Pandemi ile mücadelede alınacak tedbirleri iki kısımda ele aldık. Birinci kısım eğitim-öğretim faaliyetleri başlamadan önce alınacak önlemler, ikincisi ise eğitim-öğretim faaliyetleri başladıktan sonra alınacak önlemler. Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı açıklamalar doğrultusunda Kurumlarımızın bahçelerinden başlayan temizlik ve dezenfeksiyon işlemleri lobi, sınıf, teneffüs alanları, yemekhane, kütüphane ve sosyal alanların ne sıklıkta hangi malzemelerle temizleneceği destek personellerimize detaylı şekilde anlatılmış olup bu işlemlerin kontrolü ve düzeni açısından Kurumların her alanı için bir sorumlu belirlenmiştir. Öğrenci, veli ve çalışanlarımıza Covid-19 bilgilendirme seminerleri vererek pandemi şartlarında Eğitim Kurumlarımızda yeni normale uyum sürecimizi anlattık. Özellikle küçük yaş gruplarında öğrenciyi her gün aynı kişinin getirmesini talep ettik. Covid-19 pandemi el kitapçıkları hazırlayarak sosyal mesafe çemberleri oluşturup Kurum girişlerinde termal ateş ölçerler ile pedallı antiseptikler bulundurarak Kurumlarımızı kontrollü bir şekilde eğitim ve öğretim faaliyetlerine hazır hale getirmiş olduk. 

Sınıf ve ders ortamları nasıl düzenlendi?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yönetmeliklerine ve pandemi şartlarına uygun olarak ders esnasında öğrenciler arasında en az 1 metre mesafe olacak şekilde ve çapraz oturma düzenleri oluşturuldu. Öğrencilerimizin hem sınıf ortamında hem de diğer sosyal donatı alanlarında ve yemekhanelerde oturacakları alanlar kendilerine özel belirlendi. Teneffüslere sınıfların kademeli olarak çıkması ve öğrencilerin sosyal mesafe kurallarına uygun davranmaları sağlandı. Sınıflara Covid-19 bilgilendirmesi ile ilgili görsel ve yazılı materyaller asıldı. Derslikler, gün boyu düzenli bir şekilde havalandırıldı. Ders bitiş saatlerinden sonra sınıflarımız tekrar dezenfekte edilerek ertesi güne hazır hale getirildi. 

VELİLER DÜZENLİ BİLGİLENDİRİLDİ

Öğrenciler ve ailelerle pandemi riskine karşı iletişim kanallarınınız nasıl kurdunuz?

Pandeminin ilk günlerinden itibaren tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de birçok konuda yeni düzenlemelere gidilmiştir. İletişim kanalları da bu düzenlemelerin başında geldi. Velilerimizi öncelikle resmi bilgilendirmeler dışında birtakım kulaktan dolma bilgilere itibar etmemeleri konusunda uyarılarda bulunduk. Online toplantılar, telefon, sms ve Vatan Eğitim Portalı aracılığı ile bilgilendirdik. Bulaş riski ile ilgili Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu açıklamalarını dikkate almaları gerektiğini ifade ettik. 

ÖĞRETMENLERE DİJİTAL BECERİ EĞİTİMİ

Bu döneme uyum için öğretmenlerinize yönelik çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Dünyada etkisini hızlı bir şekilde artıran ve pandemi haline gelen Covid-19, uzun süre sonra gündemimizde olacak olan uzaktan eğitim modeliyle daha erken tanışmamıza vesile oldu. Bu, gerekli fakat zorunlu bir geçiş oldu. Bu dijital geçişin en büyük yankıları eğitim dünyasında gerçekleşti. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından “uzaktan eğitim” yapılacağı açıklandığında bu durum milyonlarca öğretmeni, öğrenciyi ve veliyi hiç bilmedikleri bir konuyla karşı karşıya bırakmış oldu. İlköğretim ve ortaöğretimde uzaktan eğitim yaygın bir model olmadığı için eğitim camiasını zorlu bir süreç bekliyordu. Eğitim-öğretimi kaldığı yerden devam ettirebilmek adına öğretmenler ve yöneticiler üstün bir çaba gösterdiler. Bu süreçte, ilkokuldan üniversiteye tüm kademelerde etkili bir uzaktan eğitim süreci yönetebilmek için öğretmenlerin dijital becerilere sahip olması gerektiğinin önemi de fark edildi. Öğretmenlere; uzaktan eğitim modelleri, uzaktan eğitim ile verilecek programlar, online platformlar, bunlarla eş güdümlü çalışabilecekleri ve kullanabilecekleri materyallerle ilgili alanında uzman kişiler tarafından seminerler ve eğitimler verilmesinin sürecin nasıl yönetileceği, öğrenci ve veli açısından nasıl değerlendirileceği, bunun yanı sıra pandemi ile ilgili yaşanabilecek herhangi bir durumda uygulanması gereken yöntemlerle ilgili sağlık eğitimleri verilmesinin mesleki gelişimleri açısından çok önemli olduğunu gördük. 

HİBRİT MODEL İLE KESİNTİSİZ EĞİTİM

Yüz yüze eğitim ile uzaktan eğitimin entegrasyonuna yönelik çalışmalarınız neler oldu?

Pandemi dönemi bizim için eğitim-öğretim faaliyetlerinin en önemli kıstasının kesintisiz ve ulaşılabilir olması gerekliliğini öğretti. Ülkemizde öğrencilerimizin akademik ve sosyal yaşantılarında yaşlarının gereği olan kazanımları elde edebilmeleri için pandemi döneminin başlarında sadece uzaktan, yeni eğitim öğretim yılı başlangıcından itibaren de kademeli bir biçimde uzaktan ve yüz yüze olarak ders programlarımızı güncelledik. Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’un “Pandemi bitse bile uzaktan eğitim artık hayatımızda yer alacak” söylemi bizlerde önümüzdeki günlerde de eğitim programları ve işlenecek müfredatlar bakımından yeni düzenlemeler olacağı beklentisi oluşturdu. Hibrit eğitim modeli ile öğrencilerimiz pandemi koşullarında en az temas ile kesintisiz olarak eğitimlerini alacaklar. 

Yeni döneme yönelik öğrencilerin uyumu için hangi programları başlattınız?

Pandemi nedeniyle çok uzun bir zamanı evde geçiren çocuklarımızı okula adapte edebilmek için eğitimin yüz yüze olduğu günlerde 30 dakika ders 15 dakika teneffüs şeklinde bir planlama yapıldı. Amacımız onlar için bir hayli sıkıcı geçen bu dönemin üzerlerinde bırakmış olduğu olumsuz etkiyi azaltabilmek. Öğrencilerimizin okulda geçirdikleri zaman içerisinde pandemi döneminde dikkat edilmesi gereken hususlar rehber öğretmenler ve danışman öğretmenleri tarafından öğrenci yaş ve seviyelerine uygun olarak temizlik ve hijyen konularında eğlenceli bilgilendirmeler yapıldı. Maske ve sosyal mesafe temalı oyunlar ile küçük yaş gruplarının sosyalleşmesi, akranları ile iletişim kurması sağlanarak duygu düzenleme çalışmaları yapıldı. Özellikle oyun gruplarında uzun süren kısıtlamalar sonucunda çocuklarımızı mental açıdan rahatlatmak birinci önceliğimiz olmuştur.

OKUL SOKAKTAN GÜVENLİDİR! MOTTOSUYLA TÜM TEDBİRLER ALINDI

 

Yüz yüze eğitime kademeli geçiş için neler öneriyorsunuz?

Milli Eğitim Bakanlığı'nın okulların 31 Ağustos’ta uzaktan eğitimle açılacağını, 21 Eylül’den itibaren ise kademeli olarak yüz yüze eğitime geçileceğini açıklamasının ardından herkes süreci merak ediyordu. Bu süreçte genel kabul gören Hibrit modeli, eğitim süresinin bir kısmını yüz yüze bir kısmının online verilmesidir. Şunu unutmamak lazım öğrencinin yeri okuldur. “Okul sokaktan güvenlidir!” mottosuyla her türlü tedbiri almış bir Milli Eğitim camiası var. Eğitim faaliyetlerinin haftanın birkaç günü ile kısıtlı da olsa öğretmenle öğrencinin yüz yüze etkileşime geçmesini öneriyoruz. Bununla ilgili Eğitim STK’leri Bakanlığımızla görüşmelere devam etmekte. Yüz yüze eğitimin sadece akademik anlamda değil sosyal ve duygusal anlamda da çok ciddi etkisi olduğunu biliyor, eğitimin kesintisizlik ilkesini rehber alarak en güvenli yerlerimiz olan okullarımızın yüz yüze eğitime tekrar açılacağı günü heyecanla bekliyoruz.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.