banner

'Her zaman nitelikli eğitimin ve gelişimin adresi olacağız'
63 yıldır Türkiye’de başarılı ve köklü bir eğitim geleneğinin temsilcisi olan Tarhan Eğitim Kurumları ikinci kampüsünün kapılarını Florya’da açmaya hazırlanıyor. “Bu köklü eğitim kurumunun eğitim esaslarını ve kalitesini daha çok öğrenciye ulaştırmak istiyoruz ve bunun için çalışıyoruz” diye konuşan Tarhan Eğitim Kurumları Genel Müdürü Selahattin Çolak, kurumun dünden bugüne gelişimini ve gelecek planlarını artı eğitim’e anlattı. 

selahattin_colak_tarhanTarhan Koleji’nin dünden bugüne gelişim sürecinden bahsedebilir misiniz?
Tarhan Koleji, 1959 yılında, değerli eğitimci ve devlet adamı Mümtaz Tarhan tarafından kuruldu. Kurucusunun soyadını taşıyan okulumuz, ilk açıldığında, gündüzlü ve yatılı olarak ilk, orta ve lise bölümleriyle eğitim ve öğretime başladı.
Tam 63 yıldır, eğitim çizgisini koruyarak ve kuruluş felsefesine sahip çıkarak günümüze kadar geldi. Anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise bölümleri ile 12 yıllık bir öğretim dönemini kapsayan ve bunu logosunda 12 yıldızla sembolize eden okulumuz, köklü ve seçkin bir eğitim kurumudur.İstiklal Caddesi’nde; Galatasaray Lisesi, Alman Lisesi, Avusturya Lisesi, İtalyan Lisesi ve St.Pulcherie gibi Türkiye’nin köklü okullarıyla birlikte bulunan okulumuzdan binlerce öğrenci mezun olmuş ve “Tarhanlı olma” geleneği nesilden nesile devam etmiştir.

2. KAMPÜS FLORYA’DA AÇILIYOR
Tarhan Koleji’nin
kısa, orta ve uzun vadede hedefleri ve büyüme stratejisi hakkında bilgi verebilir misiniz?
Okulumuz kurulduğu yıldan bu zamana kadar binlerce mezun vermiş, ülkemizin bilim, iş, kültür, spor ve sanat dünyası başta olmak üzere tüm sektörleri için değerli insan gücü yetiştirmiştir. Günümüzde moda, sanat ve kültür dünyasında Tarhan mezunu tanınmış simalara da rastlayabilirsiniz.63 yıllık bu köklü eğitim kurumunun eğitim esaslarını ve kalitesini daha çok öğrenciye ulaştırmak istiyoruz ve bunun için çalışıyoruz. Bunu yaparken; Tarhan Kolejinin eğitim ilkelerine yüzde yüz sadık kalarak ilerleyeceğiz. Nicelikten ziyade niteliğe önem veriyoruz ve okulumuzun bundan sonraki gelişim sürecinde bu ilkeyle hareket edeceğiz. Bu doğrultuda ikinci kampüsümüz İstanbul’un Florya semtinde 2022-2023 eğitim öğretim yılında eğitime başlayacak.

tarhan_kolejiTARHAN’DA HEDEF TAM BAŞARI
Tarhan Koleji’nin
eğitim anlayışı nasıl oluşturuldu? Nasıl bir eğitim sistemi uyguluyorsunuz? Kurumlarınızı diğer eğitim kurumlarından farklı kılan özellikler nelerdir? 
Atatürkçü, çağdaş, milli değerlere bağlı, yenilikçi, düşünen, tartışabilen, bilimi ve teknolojiyi kullanan, kullanmakla kalmayıp ilerlemeyi amaç edinen gençler yetiştirmek ve ülkemizin geleceğinde söz sahibi olmalarını sağlamak eğitim felsefemizin temelidir.
Biz öğrencilerimizin her şeyden önce mutlu ve özgüvenli olmalarını istiyoruz. Bunun için onların kişilik özelliklerini bilmeyi, yeteneklerini keşfetmeyi önemsiyoruz. Tarhan’a başvuran her öğrenci; ailesi ile birlikte girdiği tanışma ve mülakat sürecinden sonra Tarhanlı olma hakkı kazanır. Sonrasında tüm öğretmenleri olarak öğrencimizi yakından tanır, gereken yönlendirmeleri yapar, kişilik ve gelişim özelliklerine uygun eğitimi veririz.
Tarhan Koleji olarak bireysel başarı derecelerinin önemini görmezden gelmiyoruz ancak esas önem verdiğimiz konu; her öğrencimizin Tarhanlı olduğu günden mezun olduğu güne kadar başarı düzeyinde arttırdığı gelişimdir. Başarının yüzdelik dilimler olarak görüldüğü ortaokul ve lise düzeyinde her bir öğrencimizin kendi özelinde yüzdelik dilimini en az iki katına çıkardığımızı görmekteyiz.
Akademik başarının yanında yabancı dil eğitiminde ise öğrencilerimizin en az bir dili (İngilizce) ana dil yetkinliğinde konuşmalarını sağlamayı ve buna ikinci yabancı dili (Almanca) eklemeyi amaçlıyoruz. Açıkçası bu hedeflere ulaşmakta çok başarılı bir eğitim kurumu olarak ön plana çıkmaktayız.
Öğrencilerimizi ulusal sınavlara hazırlarken; yurt dışı üniversitelere kabul şartlarını oluşturmak için uluslararası akreditasyonları da eğitim programımızın bir parçası olarak sunmaktayız. Tüm bunların yanında öğrencilerimizin kültür, sanat ve spor alanlarındaki yetkinlik ve birikimlerini geliştirmek bizim en önemli hedeflerimiz arasındadır.

Günümüzde başarı kavramı farklı açılardan ele alınmaktadır. Bir eğitim kurumunun başarılı olarak değerlendirilebilmesi için hangi kıstaslara bakılmalıdır? Bu anlamda kurumunuzda neleri ön plana çıkarıyorsunuz?
Ülkemizde akademik başarının gerekliliği inkâr edilemez. Ama biz Tarhan Eğitim Kurumu olarak tam 63 yıldır başarı kavramına farklı yaklaşıyoruz. Öğrencilerimiz mutlu değilse, ilgi ve yetkinlikleri olan alanlarda çalışmalar yapamıyorlarsa, bir topluluk önüne çıktıklarında kendilerini rahatça ifade edemiyorlarsa biz burada başarıdan söz edemiyoruz.
Ülkemize ve dünyaya aydınlık olacak, doktorlara, mühendislere ihtiyaç olduğu gibi sanatçılara, sporculara da gereksinimimiz var. Biz çocuklarımızın içinde meşale gibi yanan ve ortaya çıkmayı bekleyen cevheri ortaya çıkardığımızda, onlar mutlu ve hayata hazır olduklarında kendimizi başarılı sayıyoruz.

NİTELİĞE ÖNEM VEREN ÖZEL OKULLAR GÜÇLENECEK
Türkiye’de özel okul sektörünün gelişimi hakkında değerlendirmeleriniz nelerdir? Sektörün gelişimi için önerileriniz ve s
ektörün geleceğine yönelik öngörüleriniz nelerdir?
Özel okullar, ülkemizde çok önemli bir misyona sahip olarak, nitelikli ve yüksek standartlarda eğitim verilen adreslerdir. Bununla birlikte eğitim girişimcilerinin karşılaştığı önemli yapısal zorluklar ve kırılganlıklar da bulunmaktadır. Pandemi sürecinde olduğu gibi veya ülkemizin ve dünyanın yaşadığı ekonomik zorluklar gibi beklenmeyen sorunlar ortaya çıkmaktadır. Tüm yaşanan zor süreçlere rağmen özel okullar, her zaman eğitimde yeniliğin ve gelişimin adresi olmakta ve ülkemizin geleceği için çocuklarımıza nitelikli eğitim sunmaktadır.
Felsefesi, nitelikli eğitim hizmeti üretmek olan eğitim kurumlarının bu süreçlerden güçlenerek çıkacağına dair inancım tam. Kaliteden taviz vermeyen ve gelişim odaklı çalışan özel okullar daha da güçlenecektir. Tarhan Eğitim Kurumları olarak biz de, Türkiye için kaliteli eğitim öğretim süreçleri sunacak ve her zaman nitelikli eğitimin ve gelişimin adresi olacağız.

TEKNOLOJİ EĞİTİM KURGUMUZUN BİR PARÇASI
Okul olarak teknolojiye bakışınız nedir?
Teknoloji çağımızın gerçeği, bunu biliyor, öğrencilerimizi bu gerçekten uzak yetiştirmiyoruz. Gerçek ve sanalın bir bilim kurgu vizyonunda birleştiği ve insanların farklı cihazlar arasında hareket etmesine ve sanal bir ortamda iletişim kurmasına olanak sağlayan metaverse artık hayatımızın bir parçası olmaya başladı. Biz bu gerçeklikten hareket ederek eğitim programlarımızı güncelliyor ve buna uygun materyaller kullanıyoruz.
Eğitim teknolojilerine tüm süreçlerimizde yer veriyoruz. Senkron ve asenkron eğitim platformları eğitim kurgumuzun parçasıdır. Bu süreçte en başarılı sonuçları alabilmek için öğretmenlerimizi de belirli periyotlarla hizmet içi eğitime tabi tutmaktayız. Aynı zamanda öğrencilerimize ve velilerimize teknolojiyi doğru kullanmaları ve olası zararlarından korunmaları için de eğitimler vermekteyiz.

 

 

 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.