banner

Gelecek nesillere en değerli emanetimiz: CUMHURİYET
Elif Pehlevan – BİL Eğitim Kurumları Genel Müdürü

elif_pehlevan* “BİL Eğitim Kurumları olarak, İstanbul Aydın Üniversitesi ve Kıbrıs İlim Üniversitesi güçlü iş birliği ile uluslararası alanda kendilerini geliştirerek ülkemizi dünya platformunda en iyi şekilde temsil edecek, Cumhuriyetimizin ilke ve devrimlerinin ışığında ilerleyerek ülkemizi lider ülkeler konumuna yükseltecek öğrenciler yetiştirmekteyiz.”
* “Aklın ve bilimin egemen olduğu, bilginin insanlığın hizmetine sunulduğu, özgür düşüncenin yaratıcı düşünceye dönüştürüldüğü kurumlarımızda öğretmenlerimiz, öğrencilerimizi eğitim öğretim ile birlikte gerçek hayata hazırlamaktadır.”

Toplumun gelişiminde eğitimin rolü hakkında neler söyleyebilirsiniz? Eğitimin toplumsal gelişmeye etkileri hakkında düşüncelerinizi paylaşabilir misiniz?
Eğitim; bireylerin sosyalleşmesine, toplumsal ve kültürel değerleri kazanmasına katkıda bulunarak toplumsal yapının devamlılığını sağlamaktadır. Toplumdaki bireyler, aldıkları eğitim oranında topluma katkıda bulunur. Eğitim kavramını “kültür aktarma aracı” olarak ele alabiliriz. Bu yönüyle eğitim, toplumun gelişimine sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik yönler başta olmak üzere doğrudan etki eder. Bir nesle yönelik yürütülen eğitim öğretim çalışmaları gelecek nesilleri de etkiler. Toplumsal mirasların bir sonraki nesillere aktarılması ancak nitelikli eğitim ile mümkündür. Eğitim, geleceğe yapılan en önemli yatırımdır.
Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Eğitimdir ki, bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da esaret ve sefalete terk eder.” sözüyle eğitimin toplum üzerindeki etkisini ifade etmektedir. Bir ülkenin kalkınmasında iyi yetişmiş insan kaynağının rolü büyüktür. Ülkelerin gelişmişlik seviyeleri, toplumdaki bireylerin aldıkları eğitimin nitelik ve niceliği ile doğru orantılıdır. Toplumsal gelişmeler, toplumsal yapıyı oluşturan birçok unsurun ileriye doğru geliştirilip bir araya gelmesiyle yaşanır. Eğitim bu yönüyle, sosyal, kültürel, ekonomik, teknolojik alanlarda toplumsal gelişmeler üzerinde birinci dereceden etkilidir.

HAYAT BOYU ÖĞRENME ÖNE ÇIKMALI
21. yüzyılda ülkemizin eğitimde geleceğe dönük hedefleri neler olmalıdır? Bu yönde hangi alanlara öncelik verilmelidir?
Millî Eğitim Bakanlığımızın ”Güçlü Yarınlar için 2023 Eğitim Vizyonu”nda somut uygulamalar ile nitelikli ve kapsayıcı hedefler yer almaktadır. Bu hedefler doğrultusunda geleceğe dönük; yerel, ulusal ve uluslararası kategorilerde kısa, orta ve uzun vadede eğitim hedefleri belirlemek önemlidir. Geleceğe dönük yapılan eğitim planlamalarında, Birleşmiş Milletler üyesi ülkeler tarafından 2030 sonuna kadar ulaşılması amaçlanan hedefleri içeren Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarından “nitelikli eğitim” kapsamında; kapsayıcı ve hakkaniyete dayanan çalışmalar yürütülmelidir. BİL Eğitim Kurumları olarak eğitim öğretim sistemimizde yer alan inovasyon, yapay zeka, veri analitiği, beceri odaklı eğitim alanlarına öncelik verilmelidir.
İçinde bulunduğumuz yüzyılda ülkemizin eğitimde gelecek hedeflerini “hayat boyu öğrenme” kavramı ile belirlemek gerekir. Hayat boyu öğrenme, eğitim kurumları ile sınırlı olmayan, yaşamın her alanında gerçekleşebilen, öğrenmenin yaş, sosyal, ekonomik statü ve eğitim seviyesinden bağımsız, herhangi bir engel olmadan sürdürülebileceğini ifade eder. Hayat boyu öğrenme kavramı,21. yüzyılda çağın ihtiyaçları doğrultusunda, hızla gelişen ve değişen farklı alanlardaki gelişmelere uyum sağlayabilmek amacıyla ortaya çıkmış, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde eğitim seviyesi ve istihdam koşulları açısından önemli bir gösterge haline gelmiştir.

Cumhuriyetin değerlerinin gelecek nesillere aktarılması ile ilgili kurumunuzda öne çıkan ilkeler nelerdir?
Günümüzde toplumumuzun beklentilerine yanıt verebilen, bilgi kullanımına ve teknolojilerine hâkim, en az iki yabancı dili yaşamında kullanabilen, araştıran, sorgulayan ve üreten; yaşam için gerekli bilgilerin yanı sıra kendini her alanda yenileyen, katılımcı, evrensel boyutlarda bağımsız düşünebilen ve çalışabilen insan gücüne ihtiyaç duyulmaktadır. Yaşadığımız çağın gereksinimleri doğrultusunda, ülkemizin ihtiyaç duyduğu yüksek nitelikli insan gücünü yetiştirmek için ülkemizin farklı bölge ve şehirlerindeki BİL Eğitim Kurumlarında uzman eğitim kadromuz, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin yaratıcı ve bilimsel düşünen, nitelikli bireylerin yer aldığı nesiller yetiştirmenin sorumluluğunun bilincindedir.
İstanbul Aydın Üniversitesi ve Kıbrıs İlim Üniversitesi güçlü iş birliği ile uluslararası alanda kendilerini geliştirerek ülkemizi dünya platformunda en iyi şekilde temsil edecek, Cumhuriyetimizin ilke ve devrimlerinin ışığında ilerleyerek ülkemizi lider ülkeler konumuna yükseltecek öğrenciler yetiştirmekteyiz.

ÖĞRETMENLER DÜNYA ÖLÇÜTLERİNİ YAKALAMALI
Cumhuriyetin eğitimde en önem verdiği alanlardan biri de öğretmenler oldu. Günümüzde öğretmenlerin Geleceğin Türkiyesi’nin oluşumundaki rollerini değerlendirebilir misiniz?
Öğretmenler; öğrencileri geleceğe hazırlarken dünyada hızlı dönüşümlerin yaşandığı günümüzde, yalnızca eğitim ortamlarında değil, dünyanın her yerinde yaşamlarını sürdürecek ve başarılı olabilecek nitelikte rehberlik çalışmaları yürütmelidir. Eğitimcilerin kendilerini her alanda daha iyi yetiştirerek dünya ölçütlerini yakalamalı, üretkenlikleri ve başarıları ile örnek olmalıdır.
Aklın ve bilimin egemen olduğu, bilginin insanlığın hizmetine sunulduğu, özgür düşüncenin yaratıcı düşünceye dönüştürüldüğü kurumlarımızda öğretmenlerimiz, öğrencilerimizi eğitim öğretim ile birlikte gerçek hayata hazırlamaktadır. Hayata dair hedefler belirlemelerinde ve bu hedeflerine koşar adımlarla ilerlemelerinde bugün olduğu gibi her zaman öğrencilerimizin yanındayız.

Bu yıl Cumhuriyetin 99. yılı kutlanacak. Kurum olarak kutlama programı planlamalarınız nelerdir?
Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı, insan haklarına saygılı ve demokratik nesiller yetiştirmenin görev ve sorumluluklarımız ile BİL Eğitim Kurumlarında, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 99. yıldönümü 29 Ekim’de tüm okullarımızda kutlama programları düzenlenecek. 29 Ekim Cumhuriyet Kortej Yürüyüşü, Cumhuriyet Sergisi, Cumhuriyet Korosu, Dijitalleşen Projeler: Cumhuriyet Bayramı Coşkusu, Cumhuriyet Tarihinde İnovasyon çalışmaları yürütülecektir.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.