banner

Hedefimiz kontrollü büyümeyi sürdürmek
Uzun yıllardan bu yana eğitim sektöründe faaliyet gösteren HIZ Şirketler Grubu’nun genç markası 5 Yıldız Eğitim Kurumları, ikinci yılında 10 ilde 13 şubeye ulaştı. “Amacımız ne butik kalmak ne de her köşede yer almak” diye konuşan HIZ Şirketler Grubu CEO’su Ulaş Koç, Stratejik ortak seçiminde çok ince eleyip sık dokuduklarını belirterek, markanın hedefleri ve franchise modelleri hakkında bilgi verdi. 

ulas_koc_ekim_20225 Yıldız markasının kuruluşundan bugüne geldiği noktayı anlatabilir misiniz?
5 Yıldız Eğitim Kurumları olarak markamızın oluşumu sadece iki yıl kadar oldu ama yola çıkışımız çok uzun yılları buldu. Grubumuz uzun yıllardır eğitim sektöründe. Kilit konumda yer alan arkadaşlarımız öğretmenlik yapmaktan yazarlığa, yayıncılıktan dijital platformlara kadar eğitimin hemen her aşamasında başarıyla varlık gösteriyorlar. Dolayısıyla 5 Yıldız markasının arkasında bu birikim var. Eğitim sektörünün her kademesine profesyonelce entegre olmuş bir grubun kurum markası olarak aynı profesyonel duruşu devam ettirmemiz kaçınılmazdı. Biz de bunu yapıyoruz. 

FARKLILIKLARIN GÜCÜNE İNANIYORUZ
Kurs sektöründe markanızın yeri ve önemini belirleyen unsurlar nelerdir?
Bir eğitim kurumu markası olarak yola çıkarken taşıdığımız ilkelerimizi logomuzda tüm paydaşlara yansıtmayı tercih ettik. 5 Yıldız logosunun yıldızını oluşturan rengarenk yelpaze, eğitim işini büyük bir kapsayıcılıkla yürütmekte olduğumuzu gösteriyor.
Biz yeni fikirlere açık ve farklılıkların gücüne inanan bir eğitim kurumuyuz. Amacımız ne butik tabir edilen seyreklikte kalmak ne de mantar gibi her köşe başında tabelası görünen bir marka olmak. Stratejik ortak seçiminde çok ince eleyip sık dokuyoruz. Bu işi hakkıyla yapacak kişi ve kurumlar dışında masaya oturmuyoruz. İlk şubelerimizi özellikle kendimiz açmaya özen gösterdik. Bu tutumu gerekli yerlerde sürdürüyoruz. İş ortaklarımızı korumak adına kurumsal destekler sunmaya ve bölge korumaya çok ama çok özen gösteriyoruz. 

Kurs dünyasının ayrılmaz parçası olan yayıncılık alanında çalışmalarınızdan ve hedeflerinizden bahsedebilir misiniz?
5 Yıldız Yayınları’nda perakendede birinci sınıftan 8.sınıfa kadar tüm derslerde tam set olarak varlık gösteriyoruz, ilave olarak özgün ve alanında çok başarılı hikaye kitapları da hazırlıyoruz. Kendi kurumlarımız içinse perakendedeki ürünlerimizden tamamen farklı 5.sınıftan 12.sınıfa kadar tüm derslerde tam set ürün sunuyoruz. Kolaya kaçmayıp her ikisini özellikle tamamen ayrı yaptık ki öğrenci ya da öğretmenlerimiz bundan ötürü kayıp yaşamasınlar.
Yayıncılık tarafında kitaplarımızı sürekli olarak güncel tutuyoruz ve müfredatta yaşanan bir değişikliği anında yansıtıyoruz. 5 Yıldız Yayınları’nın yakın gelecekte çok daha iyi bilinen bir yayın markası olacağını biliyoruz. Çünkü çok iyi ve çok kaliteli yayınlar çıkarmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Eğitim camiasının bu kitapları giderek daha çok fark ettiğini görmek bizi mutlu ediyor. 

KİŞİYE ÖZEL SORU BANKASI
Sınava hazırlık sürecinde teknolojiden nasıl faydalanıyorsunuz? Bu konuda sunduğunuz hizmet ve imkanlar hakkında bilgi verebilir misiniz?
İlk sorunuza verdiğim yanıtta değindiğim dijital işbirliklerimiz aslında tam da bu sorunuz için. 5 Yıldız eğitim Kurumları’nın kurs merkezlerinde öğrenim gören tüm öğrencilerimiz, akıllı eğitim platformu DersligPro kullanıyorlar. Bu sayede binlerce animasyonlu konu anlatım videoları, testler vb. ile aslında ikinci bir dershaneye gitmiş oluyorlar.
Yine aynı şekilde öğrencilerimiz, partnerimiz denemeol.com altyapısını kullanarak, akıllı soru bankası sahibi oluyorlar. Yıl boyunca girdikleri sınavlardaki yanıtlarından yola çıkarak, sistemin yüzbinlerce soru arasından seçerek otomatik oluşturduğu bu soru bankaları tamamen kişiye özel. O kitaptan başka kimsede olmuyor. Böylece çocuklarımız eksik kaldıkları konuları fark ederek üzerinde çalışma fırsatı yakalıyorlar.
Tüm yayınlarımız akıllı tahtaya uyumlu olup, ayrıca mobil kütüphane uygulamasında da akıllı tahtadaki tüm özelliklere erişilebilir.
Kitaplarımız video çözümlü olup, son teknolojiye uygun, soruların videolu çözümüne mobil uygulamamızdan ve web sitemizden erişilebilir.
Deneme kitaplarımızda mobil optik uygulaması ile öğrencilerimiz çözdükleri denemelerdeki Türkiye-il-ilçe-kurum ve şube başarı sıralamasını anında görüntüleyebilirler. 

Sınava hazırlık alanının gelişimi hakkında öngörüleriniz nelerdir? Sektör nasıl bir yöne evrilecek? Gelecek dönemde sektörü bekleyen sorunlar ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileriniz nelerdir?
Buna biraz klasik sayılabilecek bir yanıt vereceğim, ama bu sözler doğru oldukları için birer klasik oluyorlar zaten. Eğitim sistemimizde sınavlar olduğu sürece öğrenciler bir şekilde bunlara hazırlanacak. Bunun adı kurs merkezi olur, metaverse olur, online dershane olur, özel ders olur. Biz kendimize, öğrencilerimizi merkezi sınavlara hazırlama işindeyiz diyoruz. Yani bu geleneksel anlamda kurs merkezi işletmekle ya da bunun temsilciliğini vermekle sınırlı bir vizyon değil. Gerek dünyadaki ve ülkemizdeki idari, siyasi ve akademik değişimleri izleyerek gerekse teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek bu vizyona uygun pozisyonu zamanında alıyoruz.
Dünya değişti. Artık insanlığın biriktirdiği bilgi miktarı eskisinden çok daha fazla. Her geçen saniye katlanarak ve büyük bir hızla artıyor. Eğitim sektörünü bekleyen en büyük sorun, bu devasa bilgiye doğru yanlış ayırt edilemeden pek çok kanaldan çok hızlıca ve kontrolsüzce erişilebiliyor olması. Kurs merkezleri olarak temel bir ihtiyaçtan ötürü varlık gösteren kurumlarız. Ancak bir eğitim kurumu iseniz tüm bunları doğru okuyarak hareket etmek zorunda olacaksınız. İşimiz en doğru, en gerekli bilgiyi bu yığın arasından seçerek zamanında aktarmak. 

2. YILIMIZDA 10 İLDE 13 ŞUBEYE ULAŞTIK
Kurum olarak yeni yatırımlarınız ve şubeleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz? Bu çerçevede Franchise modeliniz nasıl işliyor?
Yayınevi tarafındaki gücümüzü ülke çapında bulunan yüzlerce bayimiz ile birlikte oluşturuyoruz. Bu güçlü bayi ağı her bölgedeki doğru partneri bulmamızda bize yardımcı oluyor. Markamız 2. Sezona girerken 13 şube ile yola devam ediyoruz. Bunlar 10 farklı ile dağılmış durumda. Hedefimiz kontrollü büyümeyi sürdürmek. Kısa sürede yüzlerce şubeye erişmeyi hedeflemiyoruz. Öte yandan bazı hedeflerimiz elbette var. Örneğin kurs merkezi hizmetini bizim çatımız altında vermeyi seçen şubelerimizi her geçen yıl bu kararlarından ötürü daha da çok memnun etmeyi hedefliyoruz. Eğitim sektörünün bu kanalında iyi bilinen bir marka olmayı hedefliyoruz. Bu amaçla hem yayınlarımıza büyük önem veriyoruz, hem de küresel ölçekte franchise modellerini inceleyerek uygun bulduklarımızı uyguluyoruz.

 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.