banner

Kız Çocukları Güçlendikçe Dünya Güzelleşir
Mektebim Koleji CEO’su Elif Çağlayan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde eğitimin önemine dikkat çekti. Yönetici olmak isteyen kadınlara “Cesur olun” tavsiyesinde bulunan 3 çocuk annesi Çağlayan, iş hayatında kadın yönetici sayısının istenen seviyelerde olmadığını söyledi. Eğitimde cinsiyet ayrımcılığına karşı “Eğitim, bireyin gücüdür. Unutulmamalıdır ki kız çocukları güçlendikçe dünya güzelleşir” diyen Çağlayan, fırsat eşitliğiyle ilgili çok önemli mesajlar verdi.

elif_caglayanEĞİTİM KARİYERİN TEMELİDİR
Kariyer yolculuğunda eğitimin rolü ve yeri hakkında ne düşünüyorsunuz?
Kariyer, ömür boyu süren sorumlulukları ve dünyaya kattığımız değeri işaret eder. Kariyere açılan kapı ise sürekli yenilenmeye ve gelişime karşı duyulan iştahtır. Şüphesiz, insanın kariyerini hatta yaşamını etkileyen en önemli parametre eğitimdir. Mesleğinde sürekli ilerleme hedefi koyan kişi, uzmanlaşmak istediği alanda yetkin olmak istiyorsa hayat boyu öğrenme yolculuğuna çıkmış demektir. Çünkü eğitim, insanı ve dolayısıyla kariyerini güçlendirir.
Meslek yaşamını şekillendiren eğitim serüveni, bir noktadan başlayıp bir noktada biten bir süreç değildir. Öğrenme yolculuğu yaşam boyu devam eder. Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak sosyo-ekonomik hayat, meslekler, hatta kariyer hedefleri de değişmektedir. Dolayısıyla sürekli öğrenme yolunda olan kişi, değişen dünyaya göre kendini yenileyebilir ve yetkinliklerini daha ileri seviyeye taşıyabilir.
Mektebim Kolejinin sürekli eğitim anlayışının içselleştirildiği bir kurum olması, kariyer yaşamımda önemli bir faktör olmuştur. Yeni projeleri hayata geçirmek, cesaret ve entelektüel birikimin gücüyle yapılabilir.

KADIN GİRİŞİMCİ SAYISI AZ
Eğitim sektöründe kadın yönetici sayısı artarken, kadın girişimci sayısı neden az? Kadın girişimciler engellerle karşılaşıyor mu? Neler öneriyorsunuz?
Ülkemizde birçok sektörde kadın girişimci sayısı olması gereken düzeyde değil. Buna karşılık öncelikle kadın istihdamının en yoğun olduğu alanlardan biri eğitim sektörüdür.
Kadın girişimci sayısını artırmak için kamu ve özel sektör alanında birçok program hayata geçirildi, geçiriliyor. Bu çalışmalar ve mali destek politikaları sayesinde önümüzdeki dönemde tüm sektörlerde kadın girişimci sayısının daha da artacağını düşünüyorum. Bu sektörlerin başında da eğitim sektörü gelecektir.

KARARLILIK ‘CAM TAVANI’ YIKAR
Eğitimde kadın yönetici olmanın kolay ve zor yanları neler? Kadınların kariyer yolculuğunda “cam tavan” kavramını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Geçmişten günümüze kadar kadınlar, çalışma hayatında erkeklerin gerisinde kalmıştır. Toplumsal yapı, kadına yönelik yüklenen sorumluluklar ve eğitimde fırsat eşitsizliği gibi etkenler, kadınları iş hayatından koparmıştır. Ancak son yıllarda yaşanan küresel gelişmelere bağlı olarak kadınlar, ekonomik ve sosyal hayatta daha aktif bir konuma gelmiştir. Konuyla ilgili birçok yasal düzenlemelerin de etkisiyle kadınların iş yaşamındaki sayılarını artırmıştır.
Eğitimde fırsat eşitliğine yönelik çalışmaların neticesinde iş dünyasında kadın yöneticilerin sayısı da git gide artmıştır. Ancak yapılan araştırmalara baktığımızda kadınların üst konumlara ulaşmada, “cam tavan” diye adlandırılan engellerle karşılaştığını görüyoruz. Kadınları belli alanlara sıkıştırmak isteyen zihniyetler, eğitimin gücü karşısında çürüyecektir. Bazen olumsuz düşünceler de kişinin kendi cam tavanını yaratmasına neden olabiliyor. İnsanın başarısının önündeki en önemli etken, kendisi için yarattığı cam tavanlardır. Dış engellemelerden ziyade kendi içimizde cam tavan yaratan gerekçeleri ortadan kaldırmak kişinin kendi elindedir.
Türkiye’de eğitim sektöründe fark yaratan kadınların sayısı yıldan yıla artmıştır. Eğitim sektöründe kadın yönetici sayısının diğer sektörlere oranla daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Mektebim Koleji kadın istihdamının en yoğun olduğu eğitim kurumlarının başında yer almaktadır. Kadınlar isterlerse her zaman başarır.

DİSİPLİN VE ŞEFFAFLIK ÖNEMLİ
Kendinizi nasıl bir yönetici olarak tanımlıyorsunuz? Yönetim anlayışınızı belirleyen ilkeler neler?
Eğitimciler olarak geleceğin mimarlığını yapıyoruz. Yeni fikirlere açık olmak, daha iyi bir geleceğin kapısını aralar. Ekibimle uyum içinde, güler yüzle ve eğlenerek çalışıyoruz. Enerjimizi en üst seviyede tutup projelerimizi hayata geçiriyoruz. Sürekli eğitim prensibiyle hareket ediyoruz. Temel prensibim, eğitim sistemimize değer katan projeleri hayata geçirerek küresel ölçekte değer üretmek. Yönetim anlayışımdaki yol haritamı disiplinli çalışmak, inovatif bakış açısı, gelişime açıklık, iyimserlik, şeffaflık ve dürüstlük olarak özetleyebilirim.

“CESUR VE KARARLI OLUN”
Eğitimde yönetici olmak isteyen kadınlara neler tavsiye edersiniz?
Kadınlar doğum ve çocuk bakımı nedeniyle iş dünyasında bazı engellerle karşılaşabiliyor ya da bu nedenlerle daha fazla sorumluluk almaktan kaçınabiliyor. 3 çocuk annesi bir kadın yönetici olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki anne olmak kariyere engel değil. Eğitim sektöründe yönetici olan kadın arkadaşlarıma öncelikle eğitime açık, cesur ve kararlı olmalarını tavsiye ediyorum. Sevdiğiniz işi yapın, asla “Yapamam” diyerek pes etmeyin ve yeni fikirleri hayata geçirmekten korkmayın.

FIRSAT EŞİTLİĞİ İÇİN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
Kız çocuklarının eğitim ve kariyer yolculuklarında Türkiye’deki koşulları nasıl değerlendiriyorsunuz? Fırsat eşitliği için hangi adımlar atılmalı?
Toplumun tüm bireylerinin, eğitim hakkından eşit şekilde yararlanması ve aynı eğitim fırsatlarına sahip olması en önemli gündem maddemiz olmalıdır. Metaverse kavramını konuştuğumuz günümüzde hala fırsat eşitliği sağlanamayan bölgelerimiz var. Okulu olmayan yerleşim yerlerimiz, maddi yetersizlikler nedeniyle okula gidemeyip çalıştırılan çocuklarımız var. Genel olarak kadın eğitimi, çeşitli nedenlerden dolayı erkeklere göre daha düşük seviyelerde. Eğitim alanındaki kazanımlara rağmen hala tüm dünyada kız çocukları ayrımcılığa uğruyor. Okumak isteyip okuyamayan kızlarımızın geleceği ellerinden alınıyor. Erken yaşta evliliğe zorlanan kız çocuklarımız var. Hukuk önünde her birey eşit eğitim hakkına sahipken, uygulamada bunu göremiyoruz. Eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla, sosyo-ekonomik şartlardan bağımsız olarak, politikalar ve uygulamalara daha fazla destek verilmelidir.
Peki eğitim eşitsizliğini ortadan kaldırmak için neler yapılabilir? Öncelikle eğitimde cinsiyet eşitsizliği ortadan kaldırılmalı. Buna yönelik eğitimler artırılmalı ve projelere destek verilmelidir. Kız çocuklarının eğitimden yoksun bırakılması bir insanlık suçudur. Unutulmamalıdır ki eğitim sayesinde bireyler güçlenir. Kız çocukları güçlendikçe dünya daha da güzelleşir. Eğitimde bölgesel farklılıklar ve fiziksel yetersizlikler ortadan kaldırılmalıdır. Öğretmensiz okul kalmamalıdır. Anne-babalara eğitim verilmelidir. Eğitimde eksikliklerin giderilmesi birinci gündem maddesi olmalıdır.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.